[quote]Zvýšení bezpečnosti na letištích v Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech zřejmě bude řešit zvláštní skupina, ve které budou zástupci ministerstev, policie, tajných služeb, provozovatelé letišť a krajů. Opatření by se měla podobat těm, která byla zavedena na letišti v Praze. O zřízení skupiny bude ve středu rozhodovat vláda. Orgán by podle podkladů pro jednání vlády měl řídit David Chovanec z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.[/quote]

Projekt má zajistit, aby se bezpečnost na ostatních letištích přiblížila pražskému letišti Václava Havla. Největší české letiště poslední dva roky zlepšuje ostrahu. V minulosti vláda schválila investice přes 100 milionů korun do bezpečnostních opatření. Venkovní prostory letiště například hlídají brány s kamerami, které snímají registrační značky aut a jejich řidiče. Nově také začaly namátkové kontroly zavazadel, zda v nich nejsou stopy po výbušninách. Cestující kontrolují i nové bezpečnostní brány.

Podobná opatření nejspíš budou zavedena i na ostatních letištích. Pod skupinou, která má opatření organizovat, vzniknou čtyři projektové týmy. Mají se zaměřit na rozpoznávání obličejů, registrační značky, odbavování cestujících a radiační monitoring.

,,Jedná se o komplexní řešení zvýšení bezpečnostního standardu na čtyřech mezinárodních letištích s pravidelným veřejným provozem současně,“ stojí v podkladech pro vládu.

Se vznikem orgánu, který má zlepšení bezpečnosti na letištích zajistit, souhlasil vládní výbor pro vnitřní bezpečnost a nedávno také Bezpečnostní rada státu.

Kromě bezpečnostních opatření vláda v letošním roce schválila zvýšení počtu policistů, kteří se mají o bezpečnost na mezinárodních letištích v Česku starat. Jejich počet by se měl v příštích dvou letech zvýšit o 221. Noví policisté nejdříve musejí absolvovat nábor a výcvik.

Zdroj: ČTK