[quote]Objem vnitrostátní letecké dopravy ve světě klesl kvůli koronaviru o 70 procent. Její oživení v následujících šesti měsících bude patrně jen pomalé, a to kvůli negativním dopadům, které krize způsobená pandemií zanechala na ekonomických podmínkách a na spotřebitelích. Uvedlo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).[/quote]

Vnitrostátní letecká doprava se sice začne znovu otevírat dříve než lety mezinárodní, důvěra spotřebitelů negativně zasažená pandemií ale rychlé oživení znemožní, řekl hlavní ekonom IATA Brian Pearce.

„Ekonomické prostředí, které očekáváme v následujících šesti měsících, nepovede k podstatnému obnovení letecké dopravy. Oživení ve třetím čtvrtletí tedy čekáme jen relativně mírné,“ dodal.

Před týdnem sdružení IATA aktualizovalo svůj odhad letošních ztrát leteckých společností. Aerolinky podle něj přijdou kvůli pandemii o více než polovinu příjmů – celkem na tržbách ztratí asi 314 miliard USD (7,9 bilionu Kč). IATA kvůli hospodářskému útlumu a přetrvávajícím omezením očekává, že příjmy z přepravy pasažérů ve srovnání s loňským rokem klesnou o 55 procent.

 

Zdroj : ČTK