Lídři kandidátek koalice Spolu a hnutí ANO pro evropské volby Alexandr Vondra (ODS) a Klára Dostálová (ANO) věří, že by Evropský parlament v novém složení ještě mohl zrušit zákaz výroby aut se spalovacími motory plánovaný na rok 2035. Shodli se na tom v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Podle nich je pravděpodobné, že nový Evropský parlament bude méně zelený a více pragmatický.

„Když volby dopadnou dobře, mohli bychom pro to většinu najít,“ řekl Vondra o odvolání zákazu spalovacích motorů. Podle něj k tomu bude příležitost při vyhodnocování plnění klimatických cílů Evropské unie. Dostálová s politickým soupeřem souhlasila. „Se spalovacími motory se ještě musí něco dělat, také spoléhám na nové složení Evropského parlamentu,“ řekla.

Politici se střetli v tom, kdo nese odpovědnost za přijetí zákazu. Podle Dostálové to byla chyba současné vlády Petra Fialy (ODS), která nevyužila českého předsednictví v EU ve druhém pololetí 2022 k zastavení zákazu. Podle Vondry však za předsednictví už bylo pozdě, protože neexistovala dost silná blokační menšina států EU. Vondra vidí odpovědnost u bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle něj měl zákaz spalovacích motorů zablokovat v Evropské radě.

Evropské normy počítají s tím, že od roku 2035 bude v členských zemích unie prakticky nemožné pořídit si nový automobil na benzin či naftu. Opatření sklízí kritiku zejména ve státech se silným automobilovým průmyslem. Například Německo usiluje o to, aby bylo možné vozidla se spalovacími motory dál vyrábět s tím, že by se v nich využívala syntetická paliva.

Zdroj: ČTK