[quote]Autobusový dopravce ČSAD Plzeň se sloučil s menší firmou Autobusová doprava Miroslav Hrouda ze Zbirohu na Rokycansku a společně s dalšími třemi regionálními autobusovými dopravci z ČR se tyto firmy staly součástí velkého dopravce Z-Group bus. Svoji značku ČSAD autobusy Plzeň, která má v regionu tradici, si ale ponechá, je po něm pojmenována celá divize nově vzniklého celorepublikově působícího dopravce. ČTK to řekl Miroslav Slaný, mluvčí skupiny Z-group podnikatele Zdeňka Zemka.[/quote]

ČSAD autobusy Plzeň zajišťovaly desetiletí veřejnou autobusovou dopravu v celém Plzeňském kraji. Kraj si ale předloni vybral firmu Arriva Střední Čechy, která ČSAD autobusy v soutěži porazila. Arriva, která začala vozit cestující po kraji 315 novými autobusy loni v červnu, převzala část řidičů, dep i servisních středisek ČSAD.

Divize ČSAD autobusy Plzeň má v současné době 110 autobusů a 160 zaměstnanců. „Plynule navazuje na dosavadní fungování ČSAD autobusy Plzeň, které funguje nadále,“ uvedl Slaný. Všechny smlouvy podle něj zůstávají v platnosti, Z-Group bus převzal všechny závazky, které budou plně uhrazeny. Divizi Z-Group bus pod názvem ČSAD autobusy Plzeň, která bude obsluhovat jihozápad Čech, vede dosavadní ředitel ČSAD autobusy Václav Königsmark.

Do nové Z-Group bus a.s. se sídlem ve Zlíně patří kromě ČSAD autobusy také moravské firmy ČSAD Vsetín, Krodos Bus, Housacar. Do budoucna by měly se skupinou fúzovat ještě Okresní autobusová doprava Kolín a Autobusy Karlovy Vary, podle Slaného to bude nejdříve v roce 2022. „Obě mají ještě s kraji uzavřené staré netto smlouvy (dopravce nese riziko nákladů i tržeb, jeho příjmy tvoří kromě kompenzace hrazené objednatelem i tržby z přepravy), a bylo by velmi komplikované a problematické zrealizovat převod těchto smluv, vyúčtování a dalšího,“ uvedl.

Skupina a její sesterské dopravní společnosti zaměstnávají v ČR 1200 řidičů a další personál. „Další řidiče se společnost chystá nabírat, plánujeme expanzi do dalších krajů,“ uvedl bez konkretizace Slaný. Zajišťuje autobusové linky ve Zlínském, Moravskoslezském, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Ústeckém kraji a v Praze, dále MHD v několika městech, vnitrostátní i mezinárodní zájezdovou dopravu, svoz lidí z a do firem a zajišťuje náhradní dopravu při výlukách železnice. Dále má servisní a pneu služby autobusů a nákladních vozidel a provozuje mycí linky. Sesterské firmy se zabývají prodejem a distribucí pohonných hmot, provozováním čerpacích a CNG stanic.

 

Zdroj  :ČTK