Na veletrhu Ipack IMA se opravdu dalo na co koukat! Velký počet vystavovatelů přilákal i velký počet návštěvníků z celého světa. A na své si zde přišel opravdu každý, a to i přesto, že vysloveně průlomových novinek zde až tolik nebylo. Nechyběla však řada na trhu žádaných technologií a s nimi spojených užitečných inovacích. Jedním z nich byl i nový typ laserového čištění aniloxových válců u flexotisku

 

Flexotisk patří k nejpoužívanějším tiskovým technikám ve výrobě obalů. Jako u všech typů tisku, i zde je důležitý správný přenos barvy, rozlišení, kontrast a další parametry. Důležitou roli hraje konstrukce stroje a především aniloxový (rastrový) válec, kterým se barva přenáší na tiskovou formu (flexoštoček). U tohoto válce je samozřejmě velmi důležitý proces čištění. Novinku zde představila společnost LaserClean.

Čištění výkonným laserem jako dostupná ekologická varianta

Špičková a nově ještě i výkonější technologie laserového čištění LaserClean využívá vláknový laser, nejúčinnější verzi čištění pro velké množství povrchů. Laserové čištění rychle nahradilo některé z tradičnějších metod, jako je tryskání suchým ledem, tlakové mytí nebo tryskání médií, díky četným výhodám, které poskytuje. Na rozdíl od některých těchto rovněž využívaných technologií, je laserové čištění i velmi dostupnou ekologickou záležitostí.

Výhody laserového čištění

Další nevýhodou mechanického čištění je i to, že je kontaktní. A právě všechny kontaktní procesy jsou v různé míře abrazivní a jsou s nimi spojeny specifické problémy. Pak mohou dokonce poškodit materiály, které jsou čištěny. U laserového čištění nejenom nehrozí poškození, ale není potřeba ani spotřeba vody. Při procesu ani není žádný odpad.

Zdroj : SYBA