Počty cestujících na evropských letištích ve 3. čtvrtletí letošního roku vzrostly o 61 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, stále se ale nedostaly na úroveň před pandemií covidu-19, za níž zaostávaly v tomto období o 12 procent. Vyplývá to z nejnovější statistiky asociace evropských letišť ACI Europe.

Nejvíce cestujících, skoro 20 milionů, odbavilo v letošním 3. čtvrtletí letiště v Istanbulu, následované londýnským letištěm Heathrow (18,1 milionu) a pařížským letištěm Charlese de Gaullea (17,4 milionu). Čtvrté bylo letiště v Amsterdamu (15,7 milionu) a pátý skončil Frankfurt (15,1 milionu). Z této „velké pětky“ největších evropských letišť se pouze to istanbulské vrátilo už na úroveň před pandemií covidu-19.

Na istanbulském mezinárodním letišti vzrostl počet cestujících oproti 3. čtvrtletí roku 2021 o 56 procent a ve srovnání s týmž obdobím roku 2019, tedy před pandemií covidu-19, to bylo o tři procenta.

Z dalších evropských letišť se na předpandemickou úroveň ve 3. čtvrtletí letošního roku vrátila už letiště v Řecku, Lucembursku a na Islandu. Mezi ostatními jsou pak i velké rozdíly, co se týče srovnání s rokem 2019. Větší oživení zaznamenala už například letiště v Portugalsku, Španělsku, Rumunsku, Litvě, Chorvatsku, Irsku, Itálii či Polsku, kde k tomu pomohly zejména nízkonákladové aerolinky. Horší výsledky stále evidují letiště ve Francii, Británii či Německu.

Česká republika je na tom v tomto srovnání podobně jako Lotyšsko, Finsko, Bulharsko či Bulharsko, což ACI Europe vysvětluje z velké části omezením cestování v důsledku sankcí proti Rusku a Bělorusku kvůli válce na Ukrajině. Česká letiště jsou podle této statistiky ještě asi o 30 procent pod úrovní počtů cestujících před pandemií covidu-19, pokud jde o srovnání 3. čtvrtletí letošního roku se stejným obdobím roku 2019.

Zdroj : ČTK