České dráhy plánuji nakoupit nové bezbariérové elektrické vlaky pro rychlíkové spoje. Vypsaly k tomu nyní tendr na nákup až 60 vlaků s celkovou hodnotou až 32,4 miliardy korun. Skutečný počet odebraných vlaků ovšem bude záviset na podmínkách nákupu a aktuálních potřebách dopravce. Dnes o tom informovaly České dráhy. Dráhy chtějí v následujících deseti letech investovat do vlaků až 100 miliard korun.

S vítězem tendru chtějí dráhy uzavřít rámcovou dohodu na výrobu až 60 jednotek, součástí bude i možnost dodávky náhradních dílů a údržby. První vlaky dopravce očekává v roce 2025.

České dráhy v tendru hledají bezbariérové elektrické jednotky pro maximální rychlost 200 kilometrů za hodinu s kapacitou nejméně 300 míst k sezení. Soupravy musí podle podmínek soutěže dále nabízet přepravu nejméně dvou invalidních vozíků, několika kočárků a většího množství jízdních kol. Jednotky budou minimálně pro dvousystémové napájecí soustavy a se zabudovanou výbavou komunikačního systému GSM-R a evropského zabezpečovače ETCS. Součástí by mělo být také připojení k internetu nebo vybavení pro handicapované či matky s dětmi.

„Požadujeme komfortní řešení pro dálkové spoje, které je standardem u našich nových vlaků. Interiér bude řešen jako přehledný velkoprostorový s prostornými bezbariérovými nástupními plošinami, což je výhodou při častých zastávkách na rychlíkových linkách. Sedačky v obou třídách budou polohovatelné a vybavené stoly, elektrickými zásuvkami a USB konektory pro napájení drobné elektroniky cestujících. K dispozici budou místa proti sobě i za sebou jako v letadle,“ popsal požadavky ČD člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Tendr je součástí podnikové Strategie 2030, ve které chce společnost investovat do vozového parku v následujících deseti letech kolem 100 miliard korun. „Jednou ze stěžejních oblastí je obnova dosluhujících rychlíkových souprav a jejich náhrada moderními vlaky,“ podotkl předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Zdroj  :ČTK

DPP