DPP

O cestování vlakem po Evropě u Čechů roste zájem, dopravci posilují nejžádanější spoje do Polska, Chorvatska či na Slovensko. Nabízí cestujícím mimo jiné noční spoje s lůžkovými vozy, převozy jízdních kol či restaurační vozy.

„Největší meziroční nárůst zájmu zaznamenala linka z Prahy do Budapešti, která vede přes Vídeň. Zájem o jízdenky je letos vyšší o 150 procent,“ uvedla mluvčí RegioJet Alexandra Janoušek Kostřicová. Dodala, že společnost pozoruje větší zájem také o cesty na Slovensko, proto bude od 1. července vypravovat tři spoje do Košic denně namísto dvou. Zájem podle Janoušek Kostřicové roste také o cesty vlakem do Chorvatska. Obsazená je více než třetina jejich kapacity, provoz této letní linky zahájí dopravce 16. června.

Také České dráhy vidí silnější zájem o cestování vlakem na mezistátních linkách. „Po pandemii covid-19, která v uplynulých letech omezila cestování, v současnosti roste poptávka po mezistátních cestách vlakem,“ uvedl mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský. Dodal, že lze očekávat, že i v letošní letní sezoně bude vyšší poptávka po cestování než v uplynulém roce.

České dráhy nabízí přímá spojení například do Švýcarska, Polska, na Slovensko či do Maďarska, kam vypravují i noční vlaky s lůžkovými vozy. „V případě spojení z Prahy na sever a východ Slovenska také vypravujeme autovlak, což je spoj, ve kterém je možné přepravit také svůj vlastní osobní automobil nebo motorku,“ uvedl Šťáhlavský. Cyklisty dopraví České dráhy k dálkovým evropským cyklotrasám, například na Dunajskou či Labskou.

Šťáhlavský připomněl, že k cestování po Evropě vlakem lze vedle obvyklých jízdenek využít také síťovou jízdenku Interrail, která platí na železničních tratích po celé Evropě, včetně Spojeného království či Irska.

Dopravce Leo Express navyšuje v reakci na zvýšení poptávky počet vlakových spojů do Polska a zpět na tři týdně. „Pokud srovnáme rok 2021 a rokem 2022 došlo k nárůstu zájmu cestujících o 250 procent,“ uvedl mluvčí Emil Sedlařík. Kromě pátku a neděle tak nově dopravce vypravuje vlak do polského Krakova také ve čtvrtek.

Zdroj : ČTK