DPP

[quote]Úspěšní zájemci o dvě zakázky vypsané Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) se předem dohodli se svými konkurenty na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou. Tvrdí to obžaloba, kterou začne v prosinci projednávat pražský městský soud a kterou má ČTK k dispozici. Třem obviněným hrozí za zmanipulování tendrů až desetileté vězení, třem dalším maximálně tři roky. Obžalobě čelí i pražská projektová firma SUDOP.[/quote]

Kauza se týká tendrů „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ a „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek bylo nabídnout nejnižší cenu ze všech uchazečů. Oba tendry vyhráli společníci, mezi nimiž figurovala SUDOP. První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhou s cenou 18,8 milionu. Obžaloba tvrdí, že v obou případech byl porušen zákon o ochraně hospodářské soutěže a že v prvním navíc došlo k pokusu o poškození finančních zájmů EU, která měla projekt dotovat.

V obou tendrech figuruje bývalý obchodní ředitel SUDOP Petr Lapáček. Ohledně revitalizace trati na Trutnovsku se podle obžaloby domluvil s jednatelem liberecké firmy Valbek Lukášem Hruboněm, že Valbek nabídne SŽDC vyšší cenu, a proto v řízení nezvítězí. Uvnitř SŽDC Lapáčkovi údajně pomáhal jeho známý, hlavní inženýr staveb Pavel Suk, který byl předsedou hodnotící komise.

Ve druhém případě se Lapáček podle státního zástupce obdobně dohodl s dvěma představiteli Výzkumného Ústavu Železničního (VÚŽ) – tehdejším generálním ředitelem Antonínem Blažkem a členem představenstva Petrem Kavánem. Poslední obžalovanou je Lapáčkova asistentka Helena Mazancová, která na šéfův pokyn údajně sama zpracovala předem domluvenou krycí nabídku VÚŽ.

Obžaloba také tvrdí, že Lapáček a jeho firma podplatili Suka ze SŽDC. Za jeho pomoc se získáním zakázky údajně poskytli celkem 100.000 korun fotbalovému klubu v Bohdíkově, kde se Suk angažoval.

Policie v kauze tendrů SŽDC původně obvinila šest lidí a tři firmy, posléze ale z firem navrhla obžalovat jen jednu. Z justiční databáze vyplývá, že hlavní líčení začne 3. prosince.

 

Zdroj : ČTK