Americká zbrojovka Lockheed Martin ve třetím čtvrtletí téměř ztrojnásobila čistý zisk, dosáhl 1,8 miliardy dolarů (45 miliard Kč) proti 614 milionům USD před rokem. Tržby překonaly očekávání, zejména díky růstu příjmů aeronautické divize, která vyrábí stíhačky F-35, uvedla agentura Reuters. Firma těží z růstu poptávky po zbraních po zahájení války na Ukrajině. Vyrábí i salvové raketomety HIMARS, které Ukrajina využívá v bojích s ruskou armádou.

Celkové tržby se podle výsledkové zprávy zvýšily zhruba o 3,5 procenta na 16,6 miliardy dolarů. Tržby samotné aeronautické divize pak vzrostly téměř o osm procent na 7,1 miliardy dolarů. Letoun F-35 nedávno v konkurenčním boji s jinými stíhačkami uspěl v několika zemích, včetně Finska, Švýcarska a Německa. Mezi potenciální zájemce o stíhačky F-35 patří Řecko a Česká republika, píše Reuters.

Tržby divize pro výrobu raket a systémů řízení střelby, která vyrábí raketomety HIMARS, vzrostly téměř o dvě procenta na 2,8 miliardy dolarů. Lockheed Martin dnes rovněž potvrdil, že by jeho celkové tržby v letošním roce měly dosáhnout 65,25 miliardy dolarů, navzdory přetrvávajícím problémům v dodavatelském řetězci.

České ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že vyjednávací tým ve Spojených státech minulý týden jednal o případném nákupu letounů F-35 pro českou armádu. S americkými úřady jeho zástupci mluvili o financování, výcviku nebo zapojení českého obranného průmyslu.

Česká republika na základě vládního rozhodnutí z léta chce ze Spojených států pořídit 24 letounů F-35. Ministryně obrany Jana Černochová byla pověřena, aby vládě do října příštího roku předložila dojednané podmínky. Poté kabinet rozhodne, zda F-35 v českém letectví vystřídají nyní využívané gripeny.

Zdroj : ČTK