[quote]Zhruba polovina ze 173 autobusů kladenského dopravce ČSAD MHD Kladno má ekologický pohon. Nyní dává do provozu téměř 30 nových ekologických autobusů, na nákup za téměř 200 milionů korun použil evropské dotace. Mezi novými vozy i je devět kloubových, které se na Kladensko vrací po několika letech. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti Ludomír Landa.[/quote]

Dopravce, patřící do skupiny Arriva, obsluhuje linky kladenské městské dopravy i meziměstské linky na Kladensku a v okolních okresech.

Nové autobusy nahradí staré vozy na dieselový pohon. Region má od konce srpna částečně patřit do systému Pražské integrované dopravy.

„Kloubové autobusy budou nasazeny zejména na lince mezi Kladnem a Prahou,“ uvedl Landa.

Cestující budou vozit na nové páteřní lince číslo 300 mezi Kladnem a pražským Veleslavínem. Moderní vozy ale využijí i cestující na dalších linkách na Kladensku, Mělnicku, Praze-západ, Berounsku a Rakovnicku.

Nové autobusy jsou pro cestující komfortnější. Vedle toho, že díky plynovému pohonu vypouští méně emisí, jsou také méně hlučné, jsou bezbariérové a mají wi-fi připojení. Autobusy mohou ujet na jeden naplněný zásobník přes 650 kilometrů.

Příští rok chce ČSAD MHD Kladno koupit dalších 27 nízkopodlažních autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn, tentokrát pro městskou dopravu v Kladně. Náklady na pořízení by podle Landy měly být obdobné jako letos, tedy zhruba 200 milionů korun, společnost opět požádá o evropské dotace.

Zdroj: ČTK