Invoitix

Zisk státního podniku Řízení letového provozu ČR (ŘLP) loni meziročně vzrostl o téměř 82 procent na 320 milionů korun. To se podle generálního ředitele ŘLP Jana Klase podařilo jak zvýšením výnosů, tak zároveň přísným sledováním nákladů v důležitých oblastech. Celkové výnosy firmě loni stouply meziročně o 21 procent ze 3,6 miliardy předloni na téměř 4,4 miliardy korun. Na síti X o tom informoval Klas.

Po dvouleté ztrátě po pandemii covidu-19 se přitom podnik dostal do kladných čísel až v roce 2022, kdy vykázal zisk 176 milionů korun. V roce 2019 činil hrubý zisk podniku 238 milionů korun. Firmě se tedy loni podařilo překonat předcovidová čísla.

Výnosy podniku z komerční činnosti CANI v oblasti výcviku dosáhly podle Klase 95 milionů korun a kalibrační letka měla výnosy 91 milionů korun. „Podařilo se nám naplnit všechny naše priority, což je především bezpečnost a potřebná kapacita ve vzdušném prostoru,“ uvedl Klas ve videu na síti X. V letošním roce si podnik podle něho jako priority stanovil digitalizaci, udržitelnost a flexibilnější poskytování služeb.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na ruzyňském letišti v Praze a na letištích Brno – Tuřany, Ostrava – Mošnov a Karlovy Vary. Na letecký provoz v Česku dohlíží v ŘLP kolem 230 dispečerů.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP