Kanadská letecká společnost Air Canada poprvé nakoupí elektrická letadla. Společnost Heart Aerospace dodá Air Canada 30 regionálních letadel s motorem poháněným bateriemi, uvádí se v prohlášení aerolinek. Cena nebyla zveřejněna. Stále více leteckých společností se obrací k novým technologiím s cílem snížit emise a náklady na palivo.

Globální letecké společnosti urychlují plány na řešení klimatických změn. Snaží se tak čelit rostoucímu tlaku od regulátorů a ekologických skupiny kvůli dopadu, který bude mít na životní prostředí další miliarda cestujících, kteří se chystají vydat na cestu letadlem v nadcházejících desetiletích, upozornila agentura Reuters.

Součástí dohody na nákup letadel je také získání kapitálového podílu v Heart Aerospace v hodnotě pět milionů USD (122,6 miliardy Kč).

Heart Aerospace má sídlo ve Švédsku. Vyvíjená hybridní elektrická letadla firmy mají být schopná přepravit až 30 cestujících a budou produkovat nulové emise. Air Canada očekává, že budou nasazená do provozu v roce 2028.

Letadla pohání lithium-iontové baterie a mají také hybridní generátory, které mohou používat udržitelné letecké palivo. Podle Air Canada by letoun měl mít dolet s elektrickým pohonem 200 kilometrů. Spolu s energií z generátorů se dolet zvýší na 400 až 800 kilometrů, v závislosti na počtu cestujících. Nabití baterií trvá 30 až 50 minut.

Zdroj : ČTK