SEATTLE, WASHINGTON - SEPTEMBER 17: A Boeing 787-9 Dreamliner taxis after concluding its first flight September 17, 2013 at Boeing Field in Seattle, Washington. The 787-9 is twenty feet longer than the original 787-8, can carry more passengers and more fuel. (Stephen Brashear/Getty Images)

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v noci na dnešek schválil první dodávku stroje 787 Dreamliner společnosti Boeing od roku 2021, píše Reuters s odvoláním na zdroje. Letecká společnost American Airlines následně v prohlášení uvedla, že první nový letoun 787 po více než roce dostane už ve středu.

FAA v pondělí oznámil, že Boeing podle jeho očekávání dodávky obnoví v nejbližších dnech. Regulační orgán dospěl k závěru, že výrobce provedl nezbytné změny, aby splnil certifikační normy.

Letadlo pro American Airlines bude uvedeno do komerčního provozu v příštích týdnech, oznámily aerolinky. Společnost v červenci uvedla, že letos očekává devět letounů 787, z toho dva na začátku srpna.

Boeing v pondělí předložil FAA ke schválení první z přibližně 120 letounů 787, které čekají na dodání. Regulátor informoval, že „každé letadlo před vydáním osvědčení o letové způsobilosti a povolením k dodání zkontroluje“.

Americký výrobce letadel se potýká s problémy při výrobě stroje 787 už přes dva roky. V září 2020 úřad FAA uvedl, že vyšetřuje výrobní závady některých letounů 787. Boeing v důsledku těchto problémů přišel zhruba o 5,5 miliardy dolarů (132,3 miliardy Kč). Boeing pozastavil dodávky tohoto letadla poté, co FAA vyjádřila obavy ohledně navržené metody kontroly.

Zdroj : ČTK