Invoitix

[quote]Po argentinské ponorce, která zmizela v polovině listopadu v jižním Atlantiku se 44 členy posádky na palubě, stále pátrá ještě pět lodí. Na jedné z nich jsou i příbuzní některých obětí a dokonce jedna jasnovidka. Informoval o tom v úterý argentinský deník Clarín s tím, že ponorku San Juan hledají nyní čtyři argentinské lodě a jedna ruská.[/quote]

Během více než dvou měsíců se pátrání účastnilo celkem 25 lodí, 14 letadel a více než 4000 lidí. Týmy více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, byly vybaveny nejmodernější technikou. Prozkoumána byla oblast o rozloze odhadem více než tisíc kilometrů čtverečních a přes 6700 kilometrů krychlových.

Argentinské námořnictvo tento týden informovalo, že v předchozích dnech zaregistrovaly lodě pomocí sonarů pět objektů. U žádného z nich se ale nepotvrdilo, že by šlo o část ponorky San Juan. Ta se v listopadu asi roztříštila v důsledku exploze.

Někteří příbuzní členů posádky, v níž byla i jedna žena, nyní vkládají naděje i do jasnovidky. „Jde o ženu, která je spřízněná s jedním z členů zmizelé posádky a která tvrdí, že může pomoci najít místo, kde se vrak nachází,“ řekl deníku Clarín otec jedné z obětí.

Armádní ponorka San Juan poslala na základnu poslední zprávu loni 15. listopadu v 08:52, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Velitel v ní hlásil, že se mořská voda dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. Velitel ale zároveň hlásil, že ponorka pokračuje ponořena v plavbě s odděleným okruhem. Pak ztratil se základnou kontakt.

Podle pravidel argentinského námořnictva má v případě ztráty kontaktu se základnou ponorka vyplout na hladinu a tam zůstat. To ale možná posádka neučinila proto, aby plavidlo chránila před špatným počasím. V té době byly na moři až šestimetrové vlny a vítr dosahoval rychlosti zhruba 75 kilometrů v hodině. Právě počasí také v prvních dnech komplikovalo pátrání.

Argentinské námořnictvo později uvedlo, že v ponorce mohl nastat výbuch. Po 15 dnech od zmizení námořnictvo oznámilo, že vzhledem k pohaslým nadějím na přežití posádky oficiálně ukončuje záchrannou operaci. Od té doby se pátrá po vraku ponorky, která byla německé výroby a do služby argentinské armády byla zapojena v roce 1985. V letech 2007 až 2014 prošla generální opravou.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP