Invoitix

115 let. Přesně tolik času uplynulo od prvního letu letadlem v historii lidstva. Jestlipak bratři Wrightové, když stoupali na 12 sekund do vzduchu na stroji, který si sami sestrojili, očekávali, že stačí sotva pár desítek dekád, aby se letadlo stalo jedním z nejdůležitějších dopravních prostředků pro přepravu osob a zboží?

Roste objem cargo v Evropě i ve světě

Letecký trh je jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví hospodářství. Jak informovala Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), provoz cargo na celém světě v prvním pololetí roku 2017 vzrostl o 10,4 %. Jedná se největší dynamiku za posledních sedm let. Za dvě třetiny dobrých výsledků cargo dle IATA jsou odpovědni dopravci z oblasti Asie a Pacifiku, a také z Evropy, kteří v porovnání s rokem 2016 přepravili o 6,1 % zboží více.

Dobrá kondice letecké přepravy se pojí především se zlepšením hospodářské situace na celém světě. Poptávka po dopravních službách roste rychlejším tempem než kdykoliv předtím od momentu globální finanční krize, zejména pokud jde o leteckou dopravu.

Sazby rostou

Karol Barańczuk, vedoucí oddělení maloobchodních dodávek, jehož součástí je rovněž zarządzanie letecké dopravy, z mezinárodní dopravně-logistické skupiny AsstrA-Associated Traffic AG, upozorňuje, že se od června loňského roku od současnosti začaly objevovat problémy s dostupností místa v letadlech operujících ze západní, střední a východní Evropy do USA, Kanady a do Jižní Ameriky. Dále také zdůrazňuje, že od června 2017 sazby začaly postupně růst, až v listopadu téhož roku dosáhly maximálního stropu.

„Je zajímavé, že výše sazeb se udržuje na více méně stejné úrovni až do současné doby. A není to pouze názor speditérů. Analogické stanovisko prezentuje mnoho GSA (General Sales Agent) a letecké společnosti operující na území Evropy. Výše dopravních sazeb vzrostla v některých případech dokonce o 80 – 90 % v závislosti na úrovni servisu. Co je důležité, klienti si aktuálně vybírají vyšší kvalitu služeb a za kratší dobu tranzitu jsou připraveni zaplatit více – poznamenává Karol Barańczuk. Dopravní sazby z Ruské federace do USA, Kanady a do Jižní Ameriky jsou spíše na stejné úrovni a neměnily se. A navíc lze ze dne na den rezervovat místo v letadlech se stoprocentní zárukou, že zboží bude odesláno. Import nákladů z USA rovněž nepředstavuje problém”, konstatuje vedoucí oddělení maloobchodních dodávek z AsstrA. Dle názoru experta může být příčinou tohoto stavu věcí právě výše zmiňované zlepšení ekonomické a hospodářské situace v Evropě, a co se s tím pojí – růst kursu valut, který stimuluje export.

Nízká hmotnost, vysoká hodnota

Nutno zdůraznit, že velice uspokojivé výsledky zaznamenává nejen segment cargo. Většina pasažérských dopravců je rovněž v dobré kondici. Jako evropský rekordman v tomto segmentu se prezentuje Ryanair.

Trh cargo je bezprostředně propojen a závislý na přepravě pasažérů a podílí se na něm asi 50 % až 80 %, v závislosti na státu. Druhé místo zaujímají mezikontinentální lety. Hmotnost nákladů převážených vzdušnou cestou je procentuálně relativně malá – jedná se asi o 1 % celého mezinárodního obchodu. Sjedná se však o hodnotné předměty, které představují více než jednu třetinu celkové hodnoty mezinárodního obchodu. Letadly jsou přepravovány zejména lehké, ale hodnotné produkty, na příklad elektronika nebo léky.

Courier on board

V kapitálové skupině AsstrA-Associated Traffic AG je dodávka malých nákladů realizována prostřednictvím služby „kurýr na palubě” (courier on board). Jedná se o inovativní servis a expresní logistická řešení využívána při přepravě takových typů nákladů, jako jsou náhradní díly do zařízení, výstavní vzorky a prototypy zboží a také osobní předměty, důležité doklady. Tato služba se těší velké popularitě u firem s globálním dosahem působnosti, počínaje individuálními podnikateli až po čelní výrobce a importéry.

Jak zdůrazňuje Karol Barańczuk, „Servis „kurýr na palubě” umožňuje expresní dodání malých nákladů na libovolné místo na světě. Speciálně proškolení kurýři AsstrA přebírají zásilky od odesílatele a předávají je odběratelům prakticky „z ruky do ruky“. Nutno poznamenat, že hmotnost nákladů převážených v rámci expresních kurýrních dodávek může být maximálně 8-11 kg a částka na faktuře nesmí překračovat 5 000 USD”.

Díky této službě klient ušetří čas i náklady na celní odbavení, které jsou nezbytné v případě jiných druhů přepravy. Odběratel může obdržet svůj náklad ihned po dosednutí letadla, což je velmi důležité, pokud se jedná o náklady s krátkou dobou spotřeby anebo také v případě „hořících“ termínů dodávek.

Karol Barańczuk komentuje, že přeprava některých druhů (tříd) zboží s využitím mezinárodní kurýrní služby není povolena. Patří zde náklady, na které se vztahuje zákaz přepravy leteckou dopravou, a tedy nebezpečné látky, jež jsou klasifikovány jako zboží třídy ohrožení DGR, žíraviny, toxické a výbušné látky. Letecká doprava zboží tohoto typu může být příčinou poškození dopravního prostředku a ohrožovat životy pasažérů.

AsstrA Aerospace

Ve snaze zajistit vysokou kvalitu služeb a splnit individuální potřeby klientů, vznikl ve skupině AsstrA projekt Aerospace, který se specializuje zejména na přepravu prvků a náhradních dílů pro firmy leteckého a kosmického průmyslového sektoru. Kvalifikovaní specialisté AsstrA dobře znají veškeré aspekty tohoto typu přepravy, proto již více než polovina realizovaných projektů pro leteckou branži souvisí s dopravou leteckých komponentů. V současnosti je AsstrA jedinou firmou na území států SNS, která patří do sdružení mezinárodních dopravců Aerospace Logistic Group. Díky členství v této síti může skupina nabízet klientům z branže aerospace služby na nejvyšší úrovní za příznivou cenu.

Rozpínáme křídla

AsstrA-Associated Traffic AG realizuje letecké přepravy téměř všemi směry. Jak konstatuje Karol Barańczuk: „Celková hodnota obratu v roce 2017 se zvýšila o 84 % oproti předchozím dvanácti měsícům. To je dobrý výsledek. Rovněž celková hmotnost nákladů přepravovaných danými směry v roce 2017 vzrostla o 61 % ve srovnání s rokem 2016. Tyto výsledky motivují. Nemíníme však usnout na vavřínech. Rozpínáme křídla.

 

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP