Benátská radnice v uplynulých dnech udělila třem ženám licenci pro řízení gondoly. Je to nejvyšší počet žen, jež začnou vykonávat toto řemeslo, které mnoho století bylo otevřeno výlučně mužům, uvedl deník La Repubblica. První žena se ujala řízení gondoly před 12 lety a od té doby ženy nezískaly žádné další povolení.

Mnoho lidí, kteří mají licenci na provoz gondoly, pochází z rodin, které toto řemeslo vykonávaly už v minulosti. To je i případ Gioy Montiové, která je jednou ze tří nových gondoliérek. „Dobře si pamatuji moment, kdy jsem se rozhodla, že budu řídit gondolu. Bylo mi deset a kamarád mého dědečka mi řekl, že ženy musí zůstat doma a mýt nádobí. Odpověděla jsem mu, že až vyrostu, tak toho také budu schopná (řídit gondolu),“ řekla jednatřicetiletá žena italskému listu. Dodala, že o získání licence usilovala, protože je hrdá na své město a chce provozovat řemeslo, které vykonával už její pradědeček, dědeček i otec.

Ačkoliv řízení gondoly je ve velké míře řemeslo, které se dědí v rodině, zkoušky před udělením licence jsou náročné. Když se o to pokoušela poprvé v roce 2014, tak Montiová neuspěla. Podruhé v roce 2018 splnila zkoušky z plavání, veslování a záchrany v moři, takže mohla nastoupit do gondoliérské školy. V ní pak musela složit zkoušky z angličtiny, španělštiny, historie umění či námořního práva. Studium končí zkouškou z vedení gondoly.

První ženou, která získala licenci na vedení tradiční benátské lodi, byla před 12 lety Giorga Boscolová. Ona a její tři kolegyně, které uspěly nedávno, mají zatím omezenou úroveň licence, takže gondolu mohou provozovat jen v případě, že chybí gondoliér s plnou licencí. V současné době má plnou licenci přes 400 lidí a dalších 200 osob má omezenou licenci.

Zdroj  :ČTK

DPP