Americký výrobce letadel Boeing dodal v červnu svým odběratelům 51 osobních a nákladních letadel, nejvíce od března 2019. K výsledku přispělo zejména oživení poptávky po letecké dopravě po pandemii nemoci covid-19. Za celé pololetí Boeing zvýšil odbyt meziročně o 38 procent na 216 letadel.

Boeing dodal 44 letadel 737 MAX a sedm větších, které se využívají pro přepravu nákladu. Letadla směřovala zhruba mezi dvě desítky aerolinek, nákladních dopravců a leasingových společností.

Podnik však opět nedodal žádný letoun se dvěma uličkami 787, který patří k jeho nejprodávanějším a u kterého má problémy s výrobou. Letoun je pro Boeing důležitým zdrojem peněz.

Americký podnik v červnu získal nové objednávky na 50 letadel, zákazníci ale současně zrušili objednávky na 35 letadel. Za pololetí Boeing získal v hrubém vyjádření 286 objednávek, po odečtení těch zrušených jich zůstalo 186.

Na konci června měl Boeing nevyřízené objednávky na více než 4200 komerčních letadel, uvedla agentura AP.

Konkurenční evropský výrobce letadel Airbus v čistém vyjádření získal za pololetí 259 objednávek. To je výrazně více než ve stejném období loni, kdy jich získal 38. Odběratelům dodal 297 letadel, stejně jako loni. V samotném červnu ale počet dodaných letadel klesl o 21 procent na 60 strojů.

Zdroj : ČTK