Invoitix

Během stávky pozemního personálu na začátku července se na pařížském letišti Charlese de Gaulla (CDG) za jediný den zatoulalo přes 20.000 zavazadel. Zaměstnanci třídírny kufrů nedorazili na ranní směnu, přechodné sklady se rychle zaplnily a v zázemí zavládl chaos. Zavazadla cestujícím rozváželi ještě několik dní. Ve vysílání francouzské rozhlasové stanice RMC to dnes uvedl Augustin de Romanet, šéf firmy ADP, které letiště spravuje. Informovala o tom agentura AFP.

„Je to katastrofa, poškodí to image našeho letiště,“ řekl de Romanet a omluvil se dotčeným cestujícím za „extrémně politováníhodnou situaci“.

Letištěm CDG projde denně zhruba 220.000 zavazadel. Jejich odeslání do správné destinace zajišťuje 17 třídicích linek a také pozemní personál. Ten měl v pátek 1. července přijít v 5:00 a ještě ve čtvrtek večer všichni potvrdili, že dorazí. Ráno ale třídírna zela prázdnotou, zatímco kufry se rychle začaly hromadit. Mezi 7:00 a 9:00 dorazili první zaměstnanci, kteří začali zavazadla třídit. Dvouhodinové zpoždění už ale stačilo zapříčinit zmatek, který letiště napravovalo několik dní, vysvětlil Romanet.

Šéf letiště vyzval pasažéry, aby nechodili na letiště příliš brzy před odletem. Pro cesty v rámci schengenského prostoru podle něj bohatě stačí dvě hodiny. Pokud lidé dorazí příliš brzy, jejich kufry se dostanou do speciálních skladovacích boxů, kde zabírají místo. Boxy mají navíc omezenou kapacitu zhruba 5000 zavazadel, která se zbytečně vyčerpá. Kvůli stávce v Paříži bylo ve skladu i 50.000 kufrů a tvořily se „dopravní zácpy“ zavazadel k rozřazení, vysvětlil šéf letiště.

Další stávka leteckého personálu ve Francii, tentokrát pilotů irských nízkonákladových aerolinek Ryanair, je ohlášená na 23. a 24. července.

Zdroj  :ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP