Americká společnost Boeing loni dodala 340 letadel, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2020. I tak ale v tomto ohledu výrazně zaostala za evropským Airbusem, který loni dodal 611 strojů. Airbus si drží prvenství už třetí rok za sebou, napsala agentura AP. Dodávky jsou pro výrobce letadel důležitým zdrojem hotovosti, protože letecké společnosti obvykle platí velkou část kupní ceny při převzetí stroje.

Boeing nyní rovněž uvedl, že loni objednávky vyskočily na nejvyšší úroveň od roku 2018, po němž propad prodejů způsobilo odstavení z provozu nejprodávanějšího modelu 737 Max a pandemie covidu-19. Čistý počet objednávek, tedy po odečtení těch zrušených, za loňský rok činí 479 strojů. Airbus jich za stejné období v pondělí vykázal 507.

Další údaj za rok 2021 ve výši 535 objednávek Boeing vykázal po zahrnutí 56 strojů, jejichž dodání dříve považoval za nepravděpodobné, ale nyní je vnímá s větší jistotou. Mluvčí společnosti však uvedl, že některé z těchto objednávek byly zadány v dřívějších letech.

Boeing minulý týden získal velkou zakázku od společnosti Allegiant Air, která má v současné době flotilu výhradně Airbusů. Minulý měsíc to byl Airbus, kdo útočil na zákazníky Boeingu, když získal závazky na nové objednávky od Air France-KLM a australské společnosti Qantas.

Výsledky hospodaření za minulý rok má Boeing zveřejnit 26. ledna. Ani Boeing, ani Airbus neposkytly žádné informace o tom, jak současné objednávky a dodávky ovlivní jejich hospodářské výsledky.

 

Zdroj : ČTK