České aerolinie (ČSA) čeká zřejmě velké propouštění. Vedení dopravce o tom nyní jedná s odbory. Mohlo by se to týkat až 60 procent zaměstnanců. Ve společnosti nyní pracuje kolem 700 lidí. Podle odborů by propouštění mohlo být i projevem zatím neúspěšných jednání skupiny Smartwings, do níž ČSA patří, o pomoci státu. Jednou z podmínek státní pomoci totiž bylo zachování současného počtu zaměstnanců. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) ČTK k jednáním o pomoci letecké skupině řekl, že ministerstvo nyní připravuje program, který by umožnil pomoc všem dopravním společnostem.

„První jednání proběhla, zatím čekáme na další informace. Bylo nám sděleno, že firma bude potřebovat podstatně méně lidí,“ řekla serveru předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Tereza Löffelmanová. Jednání potvrdil i Pavel Sokolík z Odborového svazu zaměstnanců letectví. „Od ČSA jsme se dozvěděli, že si nebudou moci dovolit tolik zaměstnanců,“ řekl ČTK. Podle něj bude propouštění plošné, dotkne se tak posádek letadel i pozemního personálu. Přesná čísla zatím Sokolík nezná, v pondělí by mělo být propuštěno asi 29 zaměstnanců. Hlavní vlna propouštění je však zřejmě plánována na příští měsíce.

Vedení letecké skupiny Smartwings teď jedná s vládou o poskytnutí státní garance za komerční úvěr. Měl by být kolem 800 milionů Kč. Jednou z podmínek státní pomoci, které prezentoval Havlíček, ovšem mělo být udržení zaměstnanců. Těch ve skupině Smartwings pracuje kolem 2500.

Možnost případné státní pomoci Smartwings zatím zřejmě nepadla, možná ale bude mít jinou formu. „Připravujeme opatření, která nebudou znevýhodňovat dopravní společnosti z běžného rámce podpory,“ řekl dnes ČTK ministr Havlíček. O podobný program, který by platil pro všechny dopravce, ministerstvo požádal v týdnu i hospodářský výbor sněmovny. Havlíček už v předchozích týdnech poukazoval na skutečnost, že velké dopravní firmy včetně Smartwings nemohou ze zákona čerpat některé formy pomoci státu podnikatelům v rámci krize.

 

Zdroj : ČTK