Dopravní podnik města Hradce Králové plánuje do konce roku 2025 pořízení až 31 autobusů značky Iveco Urbanway za celkových 267 milionů korun bez daně. Prvních 11 autobusů z plánovaného kontraktu již podnik u zlínské dealerské firmy Zliner koupil a od konce února je nasadil na linky. Uvedl to ředitel podniku Zdeněk Abraham. Novými autobusy podnik podle něj postupně nahradí nejstarší naftové autobusy, které jsou na hraně ekonomické i technické životnosti.

Abraham upozornil na to, že rámcová smlouva s dodavatelem podniku umožňuje odebrat i nižší počet vozidel než 31. „Při formulaci zakázky jsme mysleli i na to, že bychom předpokládaný odběr vozidel museli redukovat, a tak podle smlouvy je odebrat můžeme, ale stejně tak nemusíme. Díky tomu jsme schopni obnovu vozového parku přizpůsobovat našim aktuálním možnostem a potřebám,“ uvedl.

Ke konci loňského roku vozový park podniku čítal 78 autobusů na naftu, a to včetně 11 nových vozů Iveco Urbanway. Dále měl podnik 22 autobusů na elektřinu a 41 trolejbusů. Zhruba polovinu přepravy cestujících podnik zajišťuje elektrickou trakcí. Průměrné stáří vozového parku hradecké MHD činí 7,75 roku.

Pokud by podnik smlouvu s firmou Zliner zcela naplnil, tak by do konce roku 2025 měl ještě postupně pořídit 20 vozů Iveco Urbanway. Šlo by o čtyři dvanáctimetrové vozy a 16 osmnáctimetrových kloubových vozů. Na rozdíl od prvních jedenácti vozů o délce 12 metrů, které jsou osazené motorem na naftu, bude mít zbývajících 20 vozů hybridní pohon naftovým motorem a elektromotorem. Autobusy podnik pořizuje bez dotace.

Nové vozy podle Abrahama splňují nejvyšší nároky na bezpečnost, kvalitu a ekologii provozu. Vybavené jsou klimatizací, wifi připojením, kamerovým systémem nebo systémem počítání cestujících. Podnik věří, že nové komfortnější vozy přilákají do MHD další cestující.

Loni hradecký dopravní podnik přepravil 36,44 milionu cestujících, v roce 2022 to bylo přes 35 milionů lidí. Letos by se firma chtěla v přepravě cestujících vrátit na čísla před epidemií covidu, kdy v roce 2019 přepravil 38 milionů lidí.

Od 1. března podnik zdražil jízdné. Jednotlivé jízdné v průměru zdražilo o 30 procent, časové jízdné šlo nahoru v průměru o deset procent. Například jednotlivá jízda placená čipovou městskou kartou nebo bankovní kartou zdražila na 25 korun ze 14 korun, roční jízdenka zdražila z 3700 korun na 4070 korun. Naposledy město jízdné v hradecké MHD zdražilo od září 2016.

Zdražením jízdného město podle vedení radnice reagovalo na inflaci a zvýšení nákladů. Ze zdražení jízdného by podnik měl ročně získat asi 11 milionů korun. Město i díky tomu nebude muset podniku zvyšovat dotaci, která bude letos na loňské výši 380 milionů korun. Z jízdného dosud podnik vybíral asi 110 milionů korun ročně.

Hradecká MHD má osm trolejbusových linek, 20 autobusových a čtyři linky jsou noční.

Zdroj: ČTK