[quote]Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) přerušila projednávání výsledku výběrového řízení, v kterém hledala partnera pro vytvoření podniku pro výstavbu metra D. Důvodem byla nepřítomnost ekonomického ředitele DPP na jednání. ČTK to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. V tendru podnik hledal firmu, s kterou by založil podnik na výkup pozemků pro stavbu metra z Pankráce do Písnice a rozvoj území nad stanicemi. Vítězem tendru je firma Penta. Metro má odlehčit přetížené trase C.[/quote]

Valnou hromadou DPP je rada hlavního města. Pokud by dozorčí rada dokument schválila, vyzvala by radu k vydání tzv. obchodního pokynu. Ten by museli ještě schválit pražští zastupitelé. Teprve po jejich rozhodnutí by radní uložili podniku konat.

DPP by měl s Pentou vytvořit společný podnik, který mimo jiné usnadní zmíněný výkup pozemků. Město totiž nesmí pozemky vykupovat za cenu vyšší, než je odhad. Výkup pozemků by měl vyjít asi na sedm miliard korun. Penta by v tomto podniku měla mít 51 procent, tedy většinu. Podle DPP má společný podnik fungovat maximálně 15 let. Pak chce Pentu vyplatit a vrátit ji vstupní investici.

Metro D má spojit centrum Prahy s jižní částí města. Nejprve se začne stavět úsek z Pankráce do Písnice. V další fázi zbylé dvě stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Metro D vyjde podle odhadů na 50 miliard korun a mají v něm jezdit automatizované soupravy bez řidiče. Nedávno otevřené stanice metra A do Motola vyšly na zhruba 20 miliard korun.

Zdroj: ČTK

DPP