DPP

Pražský dopravní podnik (DPP) společně s ČVUT začal vyvíjet nový tzv. antikolizní systém pro tramvaje. Ten včas upozorní řidiče na nebezpečí a možnou srážku s jinou tramvají. Testovat jej DPP začne letos v září na dvou tramvajích. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Aneta Řehková. Systém by měl pomoci například v situacích, která nastala minulý týden, kdy se v Ječné ulici srazily dvě tramvaje. Při nehodě bylo zraněno 23 lidí.

„Zařízení má za úkol s předstihem akusticky upozornit řidiče na možnost kolize s jinou tramvají a u nových tramvají by mohl tento systém automaticky zastavit tramvaj a zabránit nehodě s jinou tramvají nebo minimalizovat škody a možná zranění cestujících. Tento systém v městské tramvajové dopravě není nikde plošně zaveden,“ uvedla Řehková.

Testovací a zkušební jízdy na dvou tramvajích by měly začít letos v září. „Pokud se systém osvědčí, rádi bychom ho rozšířili o další technologie, které by vyhodnocovaly i ostatní okolní provoz, automobily, chodce a podobně,“ dodala Řehková.

V Ječné ulici do sebe v pátek zezadu narazily dvě tramvaje. První tramvaj, která před křižovatkou zřejmě stála, byla starší dvouvagonová souprava, druhá nová, kloubová. Po nehodě skončily v sobě i oba vagony první tramvaje. Tři z celkem 23 zraněných utrpěli středně těžká zranění, ostatní lehká. Škoda byla podle Drážní inspekce vyčíslena na pět milionů korun. Kvůli nehodě byl na více než dvě a půl hodiny přerušen provoz tramvají mezi zastávkou I. P. Pavlova a Karlovým náměstím.

Zdroj: ČTK