Francie zadržela v Lamanšském průlivu loď, o níž se úřady domnívají, že patří ruské společnosti, na kterou se vztahují západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Ruské velvyslanectví ve Francii se podle agentury Ria Novosti dožaduje vysvětlení.

Nákladní plavidlo Baltic Leader převážející automobily, které mířilo do Petrohradu, je „silně podezřelé z napojení na ruské zájmy, na něž se zaměřují sankce,“ uvedla Véronique Magninová z francouzské námořní prefektury.

Podle amerického ministerstva financí se na plavidlo vztahují sankce, protože je vlastní dceřiná firma ruské banky Promsvjazbank. Na tuto banku uvalily sankce USA a Británie. Na sankčním seznamu je i výkonný ředitel Promsvjazbank Pjotr Fradkov. Francouzské ministerstvo hospodářství uvedlo, že majitelem lodi je firma PZB Lizing napojená na banku Promsvjazbank a že loď byla zadržena v souvislosti se sankcemi EU.

Promsvjazbank ve vyjádření zaslaném agentuře Reuters uvedla, že její dceřiná firma už dané plavidlo nevlastní. Změnila prý majitele ještě před uvalením sankcí.

Francouzská hlídka odklonila plavidlo do přístavu Boulogne-sur-Mer a celníci začali provádět kontrolu, uvedla agentura Reuters. Posádka lodi podle ní spolupracuje.

Zdroj : ČTK

DPP