Výzkumný ústav železniční (VUZ), dceřiná společnost Českých drah, ukončil své obchodní vztahy s Ruskem a Běloruskem. Jde o reakci na opatření po útoku na Ukrajinu, informovala dnes společnost. Firma dosud v rámci obchodních vztahů například certifikovala díly pro železniční vozidla vyrobené v těchto zemích.

Společnost dnes ráno uvedla, že si zakládá na nestrannosti a nezávislosti. „Považujeme za povinnost tyto principy hájit nejenom v naší práci, ale ve veškerém našem jednání a chování. Útok na Ukrajinu, kde máme mnohé a vážené obchodní partnery považujeme za amorální, bezohledný a barbarský, je útokem na nezávislost Ukrajiny,“ vysvětlil VUZ důvody ukončení obchodních vztahů s Ruskem a Běloruskem.

VUZ v rámci obchodních vztahů s oběma zeměmi například posuzuje komponenty železnicích vozidel. „Tato certifikace je nezbytná, aby výrobek splňoval evropské normy a mohl být užíván na evropském železničním trhu. Nedílnou součástí této práce je i auditní činnost přímo ve výrobním závodě,“ uvedla společnost na dotaz ČTK.

VUZ se specializuje na poskytování odborných služeb a komplexních řešení při posuzování, certifikace a zkušebnictví železničních vozidel, železničních systémů a drážní dopravy. Zákazníky firmy jsou zejména výrobci kolejových vozidel a komponentů pro železniční systémy a drážní dopravu, vlastníci železniční infrastruktury, provozovatelé dráhy i drážní dopravy, státní orgány a instituce. Ústav využívá ke své činnosti zkušební centrum ve Velimi.

Zdroj  :ČTK

DPP