DPP

Nákladní dopravci loni po českých silnicích převezli 433,7 milionu tun nákladu, meziročně o 8,5 procenta méně. Je to nejmenší množství přepraveného nákladu od roku 2016. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu. Množství po silnicích přepraveného nákladu za loňský rok dosahuje 86 procent toho z roku 2019 před pandemií covidu-19. Tehdy silniční dopravci převezli 504,1 milionu tun.

Oproti roku 2022 se loni naopak zvýšila průměrná vzdálenost, na kterou dopravci po silnicích náklad převáželi, a to ze 138,9 kilometru na 149,4 kilometru. V roce 2019 to bylo 77,5 kilometru, loni tedy dopravci přepravovali náklad na průměrně vyšší vzdálenosti než před pandemií.

Největší část přepraveného nákladu, více než 87 procent, zahrnovala loni vnitrostátní doprava. Největší část mezinárodní dopravy, téměř 43 procent, tvořil vývoz, téměř třetinu dovoz. Meziročně také vzrostl tranzit přes ČR, o téměř 64 procent na přibližně 1,8 milionu tun. Celkově se průjezd Českem s nákladem na mezinárodní nákladní dopravě podílel více než třemi procenty.

Podle dat ministerstva dopravy objem mezinárodní silniční dopravy v Česku za posledních 20 let po vstupu do Evropské unie narostl o 45 procent na 54,7 milionu tun. Vnitrostátní doprava naopak ve stejném období klesla o 11 procent na 379 milionů tun.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martina Felixe česká silniční doprava po vstupu do EU zažila velký růst, kdy převzala většinu vzájemné výměny zboží mezi tuzemskem a západními zeměmi. „Postupem času se do podobné pozice dostávají země z východní Evropy a jsou pro naše dopravce čím dál větší konkurencí,“ řekl Felix na začátku minulého týdne.

Zdroj: ČTK