Ministerstvo dopravy (MD) má příští rok hospodařit s 96 miliardami korun, oproti letošku by to bylo o 16,5 miliardy méně. Zároveň by to bylo nejméně od roku 2019, kdy měl resort k dispozici 75 miliard korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného v legislativní knihovně vlády. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září a ještě ho může změnit. Ministerstvo dopravy uvedlo, že se bude v dalších jednáních snažit udržet výši investic do dopravní infrastruktury na podobné úrovni jako letos.

Příjmy ministerstva, které z většiny tvoří peníze Evropské unie, by měly v příštím roce klesnout o 4,5 miliardy na 24,6 miliardy korun. Ministerstvo dopravy by tak podle návrhu vytvořilo deficit v rozpočtu ve výši 71,6 miliardy korun, letos je to 83,7 miliardy korun.

Nejvíce peněz by podle návrhu měl resort v příštím roce vynaložit na dotaci pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), a to 80,7 miliardy korun. Proti letošnímu roku to je o zhruba 11,5 miliardy méně. Částky v návrhu jsou včetně financí z fondů EU.

SFDI nezískává peníze pouze od ministerstva dopravy, ale také z daňových příjmů. Z těch by měl fond získat příští rok asi 31 miliard korun, přičemž polovinu by měl tvořit příjem z mýtného. Dohromady by měl mít fond příští rok výdaje 112 miliard Kč, což je asi o osm miliard méně než letos. Další peníze pro fond zajišťují například úvěry od Evropské investiční banky. Letos si stát touto půjčkou zajistí dalších zhruba 30 miliard korun.

„Jedná se o pracovní návrh rozpočtu, který budou dále v průběhu září projednávat členové vlády, teprve pak lze finální rozpočet resortu hodnotit. Následující jednání budeme směřovat k tomu, aby byl rozpočet SFDI pro příští rok v obdobné výši jako ten letošní, tedy zhruba 150 mld. Kč, přičemž část této sumy bude kryta úvěrem. Pro nás je důležité, abychom nadále pokračovali ve vysokém tempu investic do rozvoje dopravní infrastruktury a mohli postupně dobudovat páteřní sítě komunikací,“ uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.

Ministerstvo dopravy bude mít v příštím roce vyšší výdaje na drážní a kombinovanou dopravu. Ze státního rozpočtu by na ni mělo jít 11,5 miliardy korun, proti letošku je to asi o 700 milionů více.

O více než pět miliard by příští rok měly klesnout ostatní výdaje spojené s dopravní politikou státu, vyjdou na 3,9 miliardy.

Platy zaměstnanců by měly ministerstvo dopravy vyjít příští rok na 642 milionů korun, počet pracovních míst je 1024. Pro rok 2025 ve výhledu počítá resort se snížením počtu zaměstnanců o 45, výdaje by měly klesnout na 577,5 milionu korun.

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Příjmy by podle návrhu měly být 1,921 bilionu korun, meziročně se sníží o 0,3 procenta. Výdaje by měly klesnout o 2,2 procenta na 2,173 bilionu korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nepředpokládá změnu plánovaného schodku, debata se podle něj povede o výdajích jednotlivých kapitol.

Zdroj: ČTK