Městský dopravní podnik Opava poskytl Ukrajině, která od loňského února čelí útoku ruské armády, už dva své autobusy. Jedno z vyřazených vozidel převáží zraněné, druhé vozí děti do školy. ČTK to dnes řekl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.

„V pořadí už druhý autobus z flotily městského dopravního podniku zamířil na Ukrajinu. Vozidlo, které bylo připraveno na vyřazení, bude vozit děti v okolí města Bučač do škol, které mají kryty,“ řekl Konečný. V Opavě vozidlo převzal starosta ukrajinského městečka, které je v regionu Halič na západě země.

Před časem další vyřazený autobus zamířil z Opavy do Charkova. „Používá se na hromadný převoz raněných,“ uvedl Konečný.

Autobusy či dokonce tramvaje míří na Ukrajinu také z dalších měst. Rada města Ostravy například ještě loni rozhodla, že do města Konotop na severovýchodě Ukrajiny pošle sedm autobusů od Dopravního podniku Ostrava (DPO). Do stejného města by v dohledné době měly zamířit také tramvaje T3. Podle vyjádření primátora Konotopu Artema Semenichina, který navštívil Ostravu, zůstal pro potřeby veřejné dopravy v bezmála stotisícovém městě jediný autobus. „Zbytek zničila válka nebo zrekvírovala ukrajinská armáda,“ uvedl primátor.

Ve válkou poničeném východoukrajinském Charkově jezdí také tramvaj, kterou městu daroval pražský dopravní podnik. V Charkově je v provozu rovněž šest autobusů z městských dopravních podniků v Plzni.

Zdroj : ČTK