[quote]Truckjobs přináší první informace o možném vývoji minimálních zaručených mezd řidičů pro rok 2020. Od roku 2020 začne platit vzorec, podle kterého bude každoročně počítaná minimální mzda, i její zaručené sazby. Zatímco firmy nabádají k opatrnosti, odboráři požadují její razantní navýšení. V každém případě mzdy opět porostou.[/quote]

Vláda, zaměstnavatelé i odbory se snaží vymyslet jednoduchý postup nebo vzorec, který by znamenal, že se každý rok nebude muset dlouze vyjednávat a hledat nové kompromisy při stanovování sazeb minimální mzdy. Shodu nalezli v postupu, že by minimální mza odpovídala určitému podílu celorepublikové průměrné mzdy, jenomže konkrétní parametry zůstávají předmětem sporu.

Zatímco Svaz průmyslu a dopravy spolu s hnutím ANO hovoří o 44 % průměrné mzdy, Českomoravská konfederace odborových svazů a Česká strana sociálně demokratická prosazují 54,8 % průměrné mzdy.

V následující tabulce jsou uvedeny všechny sazby zaručené mzdy podle návrhu, které předložilo MPSV, tak i podle návrh firem. Řidiči nákladní dopravy jsou ve 3. skupině prací, zatímco řidiči autobusů ve skupině 5.

V letošním roce (2019) platí následující sazby:

Řidiči nákladních vozidel, 3. skupina prací, částka 16.280,- Kč.

Řidiči autobusů, 5. skupina prací, částka 19.850,- Kč.

Sazby a částky jsou předmětem dalšího vyjednávání, které budeme sledovat a přineseme Vám aktuální informaci o výsledném kompromisu.

 

Zdroj : Truckjobs