[quote]Sněmovna dnes schválila mezistátní dohodu mezi Českem a Kambodžou o leteckých službách. Dohoda upravuje podmínky pro leteckou dopravu mezi oběma zeměmi, například právo přeletu nebo přistání a také osvobození od cel a daní. Nový dokument nahradí nyní již nevyhovující dohodu mezi Československou socialistickou republikou a Kambodžským královstvím z roku 1964. Senát dal souhlas k ratifikaci již loni.[/quote]

Pravidelnou leteckou dopravu mezi oběma zeměmi v současné době žádný letecký dopravce nezajišťuje. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že v minulosti toto spojení provozovaly Československé aerolinie v letech 1961 až 1970.

„Přestože obrat vzájemného obchodu se v posledních letech drží na relativně nízké úrovni a Kambodža nepatří mezi významné obchodní partnery ČR, lze toto teritorium do budoucna považovat z obchodního hlediska za zajímavé,“ uvádí vláda. Ve službách se podle ní jeví jako perspektivní především turismus, což potvrzuje i narůstající počet zahraničních návštěvníků Kambodži.

Vláda také uvádí, že Česko poskytuje Kambodži rozsáhlou rozvojovou pomoc, která se zaměřuje především na sociální a zdravotnický sektor, včetně vzdělávání, sociálních a zdravotních služeb, a na životní prostředí.

Podle vlády má sjednaná letecká dohoda liberální charakter. Například umožňuje určení libovolného počtu leteckých podniků každou smluvní stranou pro provozování leteckých služeb, při kterých mohou využívat práva stanovená v dohodě. Jde třeba o právo přeletu přes území státu druhé smluvní strany, právo přistání na území státu druhé smluvní strany pro neobchodní účely, právo nakládat a vykládat na území státu druhé smluvní strany na stanovených místech cestující, zboží a poštovní zásilky. Týká se také bezpečnosti a ochrany civilního letectví před protiprávními činy.

 

Zdroj : ČTK