DPP

Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na tuzemských silnicích. Na českých středních školách a v autoškolách proto dnes začne nová preventivní kampaň zaměřena zejména na řidiče do 20 let. Kampaň bude varovat zejména před nepřiměřenou rychlostí, která stojí až za třetinou všech nehod těchto šoférů. To je nejvíce ze všech věkových skupin. ČTK o tom informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP), která kampaň organizuje společně s Besipem a policií. Podle průzkumu je řízení pro skoro třetinu mladých zábavou a adrenalinem.

„Kampaň proti nepřiměřené rychlosti musí pokračovat právě kvůli mladým lidem, kteří jsou rizikovějšími řidiči, ale také patří k nejzranitelnější skupině v silničním provozu,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Kampaň s názvem „Zpomal, ještě je brzo“ odstartuje dopoledne v při premiéře interaktivní show pro studenty středních škol a autoškol, která bude ke shlédnutí na internetu. Organizátoři plánují kampaň následně zakomponovat přímo do výuky, k čemuž budou pro učitele k dispozici učební materiály. Plán hodiny pro učitele vytvořil pedagog a garant programu ČT edu Petr Chára. Část programu bude také on-line.

Kampaň se zaměří hlavně na nepřiměřenou rychlost. Ta je podle analýzy Portálu nehod u všech řidičů příčinou dopravních nehod v 17 procentech. U řidičů ve věkové skupině do 20 let se ovšem téměř zdvojnásobuje na skoro 30 procent.

Zálibu mladých řidičů v rychlé jízdě potvrdil i průzkum společnosti Behavio, podle kterého si řidiči ve věku do 24 let častěji užívají rychlou jízdu v porovnání s celkovou řidičskou populací. Konkrétně jde o 32 procent těchto řidičů proti 13 procentům u zbylých věkových skupin. Kolem 27 procent mladých šoférů pak přiznává, že je pro ně řízení zábavou nebo adrenalinem. Průzkum mezi 1000 řidiči v Česku také ukázal, že překračování rychlosti mimo obec do deseti km/h je pro Čechy poměrně běžnou normou. Prohřešku se často dopouští 61 procent lidí. 38 procent řidičů do 24 let pak přiznává, že rychlost často překračuje i o 11 až 29 km/h.