[quote]Množství zboží, které zabavují celníci, postupně klesá. Centrální celní sklad Celní správy v Klášterci nad Orlicí je v současnosti zaplněný jen zhruba z poloviny. V minulosti přitom býval vytížený téměř celý. Do areálu se sváží zboží, které se nevejde do skladů v jednotlivých krajích, řekl ČTK mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.[/quote]

„V současnosti jsou zásilky menší. Cítíme, že se tranzity takového zboží přesouvají jinam, dovozci si hledají jiné cesty, jak zboží dostat do Evropské unie,“ uvedl Kánský.U zabaveného zboží se nejdříve musí rozhodnout, zda propadne státu. Ten jej potom může využít pro své účely, přenechat jiným státním organizacím nebo se nabídne fyzickým a právnickým osobám. Když se všechny tyto možnosti vyčerpají, zboží se zlikviduje. Zničit je nutné také všechny výrobky, které porušují předpisy, například u nich hrozí zdravotní riziko nebo nesou falešné značky. Byl to i případ kontejneru napodobenin motorových pil známého výrobce v roce 2013.

Do skladu v Klášterci přivážejí nákladní auta zboží nepravidelně. V listopadu jich sem přijelo osm, v říjnu dvě. Nejčastěji vezla tabák a tabákové výrobky, lihoviny, padělky textilu, hraček, obuvi nebo elektroniku.

„V minulosti, kdy byl boom odhalování padělků na tržnicích, čímž byl vyhlášený Cheb, sem odtamtud plynulo hodně zboží,“ řekl Kánský.

Centrální celní sklad funguje od roku 2006. Disponuje skladovou plochu asi 8500 metrů čtverečných, využívá tři dlouhé skladové budovy, administrativní a doprovodné objekty. Celkový počet zaměstnanců nepřesahuje pět.

V Klášterci nad Orlicí v minulosti „dočasně“ sídlila sovětská vojska. Rozsáhlý, původně československý armádní areál, se po jejich odchodu asi z poloviny vrátil státu. Část využívá celní správa, druhou získala obec.

Zdroj: ČTK