Tisíce lidí od dnešního rána přilákala možnost procházky po silniční estakádě, kterou na brněnském Tomkově náměstí jako součást velkého městského okruhu staví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Půl kilometru dlouhá stavba, která stoupá 18 metrů nad povrch, se pro automobily otevře příští rok. ČTK to řekla mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

„Vysoký zájem o procházku po estakádě jsme očekávali. A zájem je rozhodně srovnatelný s otevřením tramvajového tunelu v Žabovřeské ulici, který jsme letos v dubnu zpřístupnili před tím, než jím začaly pravidelně projíždět tramvaje. Tehdy se přišlo podívat sedm tisíc lidí a je možné, že dnešek toto číslo překoná,“ uvedla Trubelíková.

Z bezpečnostních i kapacitních důvodů se však lidé po estakádě nemohli projet ani na kole, ani s dětským kočárkem.

Úsek velkého městského okruhu od Rokytovy ulice po Tomkovo náměstí má 569 metrů, pouze 54 metrů ale vede po zemském povrchu, zbytek už po estakádě. Most nesený pilíři se klene až 18 metrů nad povrchem, jeho piloty jsou ukotveny v zemi až do hloubky 30 metrů. Jedna z větví vznikající estakády zatím zůstane zaslepená a v budoucnu na ni naváže tunel do městské části Vinohrady, přičemž ražba průzkumné štoly by měla začít na začátku roku 2024.

S dokončením stavby v úseku Rokytova – Tomkovo náměstí se počítá na závěr roku 2024. Příští rok mají být hotové také další dva rozestavěné úseky velkého městského okruhu, a to Bauerova a Žabovřeská.

Zdroj: ČTK