[quote]Viera Husáková, manželka tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka, zemřela před 40 lety, 20. října 1977, při leteckém neštěstí. V nepříznivém počasí si letěla z bardejovských lázní do Bratislavy vyléčit zlomenou ruku. Při jedné z nejvíce utajovaných leteckých nehod 70. let zemřeli také tři členové posádky vrtulníku a lékař. Husákové bylo 54 let.[/quote]

V roli první dámy ji veřejnost znala málo. Kromě oficiálních akcí a společných víkendů s manželem na Hradě příliš nepobývala. Husáková (rozená Čáslavská) zůstávala většinou v rodné Bratislavě, kde pracovala jako redaktorka. Studovala cizí jazyky, překládala, absolvovala právnickou fakultu. Byla členkou KSČ. Husák byl jejím druhým manželem. Poprvé se vdala za právníka Jozefa Millera, s nímž se později rozvedla. Také Viera byla druhou ženou prezidenta, ten se poprvé oženil s herečkou a režisérkou Magdou Lokvencovou, s níž měl dva syny – Vladimíra a Jána.

Poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák byl rozporuplnou osobností. Byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání, prvním slovenským poválečným „premiérem“, obětí komunistických čistek a posléze hlavním představitelem tvrdé linie téhož totalitního režimu. Politik, který stál v čele země v posledních desetiletích komunistické diktatury, byl zejména symbolem takzvané normalizace a vůdčí osobností vlastizrádných politiků, kteří přivedli zemi do podřízenosti sovětským okupantům. Prezidentem se stal v roce 1975. Jeho vliv na řízení státu zeslábl v prosinci 1987, kdy ho ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ vystřídal Miloš Jakeš. Husákovy mocenské ambice pak definitivně ukončil listopad 1989, po němž musel opustit funkci prezidenta a posléze i svou stranu.

Zdroj: ČTK

DPP