V dílnách Dopravního podniku Ostrava

[quote]Ostravští zastupitelé dnes po zhruba dvouhodinové diskusi rozhodli o prodeji společnosti Ekova Electric, která modernizuje a vyrábí tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy a je dceřinou společností Dopravního podniku Ostrava (DPO). O podmínkách prodeje bude město nejprve vyjednávat se společností Škoda Transportation, která je jedna ze dvou, jež o koupi projevily zájem. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).[/quote]

Dalším směřování společnosti se zastupitelstvo zabývá už poněkolikáté. Stejně jako v minulosti i dnes téma vzbuzovalo emoce, někteří opoziční zastupitelé prodej odmítali. Argumentovali mimo jiné tím, že se po koronavirové pandemii může změnit tržní prostředí, nelíbilo se jim, že se město chce zbavovat majetku, výhrady měli i k výši nabízené kupní ceny či k tomu to, že dopravní podnik by tak přišel o zázemí pro opravy dopravních prostředků.

Budoucí směřování společnosti Ekova mělo podle primátora Macury tři možné varianty: zachování současného stavu, opětovné začlenění do dopravního podniku nebo prodej společnosti. „Důvodem, proč toto téma vzniklo, je skutečnost, že společnost dlouhodobě neplní prognózované výsledky, které v roce 2010 vedly k vyčlenění z dopravního podniku a nic nenasvědčuje tomu, že by se ty výsledky měly výhledově zlepšit,“ uvedl Macura. Dopravní podnik a vedení města preferovaly variantu prodeje 100 procent akcií společnosti.

Dopravní podnik by měl nyní zahájit jednání se zájemci. „Nevíme, jestli ta jednání povedou k cíli, ale pokud ano, tak to předložíme na některém z příštích zasedání zastupitelstva,“ řekl Macura. Jak dlouho by vyjednávání mohlo trvat, ale nechtěl předjímat.

Kromě Škody Transportation projevil o společnost zájem také holding Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada. Podle Macury finanční poradce města oslovil zhruba dvě desítky potenciálních zájemců, globálních i lokálních firem. Primátor dodal, že dvě získané nabídky nejsou zcela porovnatelné a nelze je posuzovat jen na základě ceny. „Když si je přepočteme na řekněme srovnatelnou úroveň…, tak nabídka od Škody Transportation je na 290 milionů a u Czechoslovak Group je to 216 milionů korun,“ řekl Macura. Město se bude snažit nabídku zvýšit. Podle primátora je rovněž možné, že se prodej nepodaří dojednat a město se bude muset vrátit zpět k dalším dvěma variantám.

Podle ředitele DPO Daniela Moryse dceřiná společnost neplní prognózované tržby. Uvedl, že z analýz vyplývá, že na trzích se výrazně změnila skladba vozového parku. Společnost ale podle něj není schopna na tyto změny reagovat. Navíc se u dopravních prostředků vyžaduje stále vyšší ekologizace a další parametry, jako je nízkopodlažnost či technologické vybavení. Podle Moryse by bylo nutné do firmy investovat nemalé prostředky, aby byla konkurenceschopná.

 

Zdroj : ČTK