[quote]Vedení města Plzně bude jednat se Správou železnic (SŽ), aby přehodnotila trasy vysokorychlostních tratí (VRT) v ČR. Zastupitelé i vedení radnice nesouhlasí s tím, že navržené trasy, po kterých mají vlaky jezdit rychlostí až 320 kilometrů za hodinu, míjejí čtvrté největší a vysoce průmyslové město Česka. SŽ potvrdila, že na trati Praha – Beroun – Plzeň – Domažlice – státní hranice se o plnohodnotné vysokorychlostní trati neuvažuje. SŽ tam připravuje soubor staveb, jejichž cílem je zdvojkolejnění v převážné délce, elektrifikace a zvýšení rychlosti až na 200 km/h, řekla dnes ČTK mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.[/quote]

Podle Pistoriusové jsou v ČR připravovány čtyři vysokorychlostní tratě, a to z Prahy přes Brno do Ostravy, z Brna do Šakvic, Praha – Ústí nad Labem – Drážďany s odbočkou Bříza – Most a poslední je Praha – Hradec Králové – Vratislav. Přípravu systému rychlých spojení, jejichž klíčovým prvkem jsou právě VRT, schválila vláda 22. května 2017, dodala.

„Trasa VRT obchází naše průmyslové město, což by vedlo k jeho zařazení do měst druhé kategorie. Hospodářská prosperita středověké Plzně se odvíjela od její polohy na historické obchodní stezce Praha – Plzeň – Norimberk, stejně jako prosperita plzeňské Škodovky od vybudování železnice,“ řekl na jednání zastupitelstva Miloš Nový, zastupitel za TOP 09 a emeritní děkan Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni. „Pokud by se plán Správy železnic proměnil v realitu, tak hrozí, že by došlo ke zrušení blokace pozemků, které jsou stále vyčleněny na stavbu těchto tratí a pro naše město by to znamenalo velkou pohromu,“ řekl. Podle něj by se Plzni vyhnuli významní investoři a odcházela by kvalifikovaná inteligence. Požádal náměstka primátora pro dopravu Michala Vozobuleho (TOP 09), aby jednal s dotčenými orgány a pokusil se jejich stanoviska změnit.

Primátor Martin Baxa (ODS) to označil za nepříjemnou skutečnost. Chápe VRT jako velice perspektivní projekt, i když jeho realizaci odhadl s nadsázkou v realitě naší země na rok 2070. „Úplné sci-fi to není. Stát v některých částech vysokorychlostních tratí postoupil tak, že zadal studie proveditelnosti a dokonce už jednu část začíná dávat do stavebního řízení,“ řekl Vozobule, který už přes Správu veřejného statku města kontaktoval SŽ. „Dohodli jsme se, že svoláme schůzku, na kterou by měl přijet zástupce Správy železnic z centrály, který má na starosti vysokorychlostní tratě a měl by nám to vysvětlit,“ uvedl. Poté připraví buď jen informativní zprávu, anebo materiál do zastupitelstva, v němž by se statutární město vyjádřilo k tomu, že z plánu VRT vypadlo a deklarovalo by, že má o projekt zájem.

Podle informací ČTK je na trase Plzeň – Domažlice – státní hranice, která pokračuje dále na Mnichov, plánována konvenční trasa s vyššími rychlostními parametry kvůli tomu, že také na německé straně není navazující infrastruktura a neuvažuje se o ní. V případě VRT do Drážďan se česká trať napojí na současný systém VRT tratí v Německu.

SŽ podle mluvčí intenzivně připravuje modernizaci tratě mezi Prahou a Plzní, díky níž bude trvat cesta pod jednu hodinu. „To umožní připravovaná novostavba v úseku Praha-Smíchov – Beroun, jejíž součástí bude i 24,7 km dlouhý Tachlovický tunel, a která zkrátí jízdní dobu mezi těmito dvěma městy na zhruba 13 minut,“ uvedla. Podle ní už je od konce roku 2018 v provozu čtyřkilometrový Ejpovický tunel za Plzní, kde je maximální rychlost 200km/h.

 

Zdroj : ČTK