[quote]Devět sdílených osobních aut označovaných Karkulka, která přesně rok provozuje v Plzni dopravní podnik, využívá přes 600 lidí a ujela už více než 150.000 kilometrů. Zklidňují individuální dopravu v centru a zlepšují situaci s parkováním, řekl ČTK vedoucí projektu Milan Šot z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Firma zavádí od soboty novou víkendovou posilu, kdy se do takzvaného carsharingu zapojí jeden z jejích služebních vozů.[/quote]

„O víkendech zaznamenáváme největší zájem o rezervace a počet aut někdy nestačí poptávce. A naše služební vozy o víkendech, až na pohotovostní vozidla, využívány nejsou,“ řekl Šot.

PMDP nejprve vyzkouší zapojení jednoho služebního auta, a pokud budou výsledky dobré, rychle jejich počet rozšíří. „Musí být primárně k dispozici pro zajištění provozních potřeb veřejné dopravy. Pokud při testovacím provozu zjistíme, že služební automobily mohou být k užitku sedm dní v týdnu, tak to dává smysl,“ řekl generální ředitel PMDP Jiří Ptáček. Firma službu vnímá jako obrovský potenciál pro mobilitu města.

Červené vozy Ford KA+ a Ford Focus combi využívají hlavně Plzeňané k cestám po městě i mimo něj včetně zemí EU. Uživatelé se zatím k devíti Karkulkám chovají zodpovědně a auta jsou po roce provozu v dobrém stavu. Desátým vozidlem bude Škoda Roomster.

Podle odborných studií může jedno sdílené auto nahradit až deset vozů v osobním vlastnictví. Lidé svá auta využívají jen zlomek času, většinou stojí na parkovišti. Rezervace Karkulek je možná pomocí internetového portálu nebo mobilní aplikace. Každý vůz má domovskou zónu v několika plzeňských čtvrtích. Lidé se sami zaregistrují, zarezervují si auto, klíčky najdou ve voze, který si odemknou mobilní aplikací nebo Plzeňskou kartou. Řidičům, kteří najedou ročně do 10.000 kilometrů, přináší městská služba úspory, protože nemusí hradit náklady na opravy, servis, povinné ručení a technické kontroly. Nejlevnější taxa je 35 korun za hodinu plus 3,5 koruny za ujetý kilometr. PMDP plánují pořídit další vozy. Podle Ptáčka by jich na velikost Plzně bylo třeba 40 až 60.