[quote]Plzeňský kraj posílí v příštím roce veřejnou železniční a autobusovou dopravu. Objednal u dopravců více spojů. Vlaky i autobusy najedou o jednotky procent více kilometrů než letos. ČTK to řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).[/quote]

Osobní a spěšné vlaky v Plzeňském kraji ujedou s novým jízdním řádem o pět procent více kilometrů než letos, tedy více než 5,32 milionu kilometrů. „Největší nárůst bude na trati z Plzně do Horažďovic předměstí, kde České dráhy nasadí od letošního 9. prosince devět nových elektrických jednotek RegioPanter od Škody Trasportation,“ uvedl Čížek.

Plzeňský kraj vydá v příštím roce na osobní a spěšné vlaky a na některé rychlíky 480 milionů korun, dalších 145 milionů korun zaplatí podle memoranda uzavřeného s kraji ministerstvo dopravy. Meziročně to bude zhruba o 44 milionů korun více než letos. „Inflační nárůst činí 14 milionů korun, ale hlavně jsme přiobjednávali další spoje na horažďovické trati, aby nové vlaky byly perfektně využité. A pak na radnické trati, kde pojedou lidé do Ejpovic a rovnou tunelem do Plzně a nebudou nikde přestupovat,“ uvedl Čížek.

Autobusy, které obsluhují všechna města a vesnice v Plzeňském kraji, by měly podle vedoucího krajského odboru dopravy Dušana Pakandla v příštím roce ujet asi 15,85 milionu kilometrů, meziročně o jedno procento více. „Spoustu spojů, které jezdily ČSAD (Plzeň, hlavní autobusový dopravce v kraji) na své triko, jsme vzali do závazku veřejné služby, protože oni už nevydělávali,“ řekl Čížek.

Na autobusy dá Plzeňský kraj v roce 2019 podle Pakandla celkem 486 milionů korun, což je zhruba stejná částka jako letos. „Na ně nedostáváme od státu nic, a naopak se tam projevuje nařízení vlády související se mzdou řidičů, kdy od 1. ledna dochází ke zvýšení minimální mzdy, což se promítne zas v navýšení mezd,“ uvedl. Tyto náklady musí nést kraj, který je zatím nemá přesně vyčíslené a dodatky s dopravci uzavře v lednu. Odhadem půjde o 20 milionů korun.

 

Zdroj : ČTK