[quote]Ropná skvrna, která vznikla po nedělní nehodě malého řeckého tankeru, se šíří a ohrožuje nejoblíbenější pláže Atén. Uvedl to zpravodajský server BBC. Tanker přepravující 2500 tun ropy se ze zatím neznámých důvodů potopil u ostrova Salamina. Ropná skvrna znečistila okolní pláže, řečtí představitelé ale byli přesvědčeni, že se podaří postup skvrny k Aténám zastavit.[/quote]

Po pěti dnech nicméně skvrna dospěla k letovisku Glyfada, vzdálenému asi půl hodiny od Atén. Místním populárním plážím hrozí, že je pokryje lepkavá černá tekutina.

Ekologické organizace obviňují úřady, že na havárii nedostatečně reagovaly, takže se vymkla kontrole. Pobřežní stráž uvedla, že vrak byl v úterý utěsněn a od té doby z něj nic neuniká.

,,Ropa unikla poblíž největšího přístavu země (Pireus), kilometry daleko od operačního střediska ministerstva, které je pověřeno řešením takových katastrof,“ uvedl představitel řecké pobočky hnutí Greenpeace Dimitris Ibrahim.

Řecká pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) vyjádřila rozhořčení nad tím, že země s intenzivní tankerovou dopravou není schopna ochránit své pláže po nehodě původně malého rozsahu.

,,Nikdo si nemyslel, že ta skvrna by k nám mohla dospět,“ prohlásil starosta Glyfady.

Zdroj: ČTK