Pravidla pro používání bezpilotních letadel se zřejmě zpřísní podle norem EU. Jejich piloti budou potřebovat osvědčení, které by měli získat po absolvování výuky a zkoušek. Regulace se bude týkat hlavně provozovatelů dronů. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes Sněmovna schválila. Nová pravidla nyní dostane k projednání Senát.

Dolní komora se souhlasem ministerstva dopravy zmírnila podmínky zákona pro provozování bezpilotních systémů prostřednictvím spolků, což doporučil sněmovní hospodářský výbor. Podle jeho předsedy Ivana Adamce (ODS) by tak nová pravidla neměla být likvidační ani pro aktivity leteckých modelářů. Novela má na Adamcův návrh zpřesnit povinnost pojistit se proti škodám způsobeným provozem bezpilotních letounů. Další změna má upravit podmínky pro povinnou účast leteckých společností na rozvoji letišť.

Poslanec ANO a bývalý šéf hasičů Drahoslav Ryba neprosadil návrh, aby hasiči při používání bezpilotních letadel nemuseli dodržovat pravidla létání nejen při plnění základních úkolů, mezi které zařadil hašení požárů, ale například i při pomoci v pátrání po pohřešovaných osobách. Podle výkladu ministra dopravy Martina Kupky (ODS) ale i pomoc při záchraně života patří mezi základní úkoly hasičů.

Předloha navazuje na povinnost provozovatelů i pilotů dronů registrovat se od konce předloňského roku u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Používané drony i jejich provoz se podle novely nově budou rozdělovat do tří kategorií: otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele a piloty.

Otevřená je základní kategorie provozu, která umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků. Mezi nimi je například absolvování on-line výuky a následně zkoušky, po které pilot dostane k řízení osvědčení od úřadu.

Specifická kategorie umožní, po posouzení ÚCL, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. Letečtí modeláři by podle novely měli spadat do této kategorie, pokud by působili v klubech a sdruženích leteckých modelářů. Svaz modelářů má asi 15.000 členů. Nejpřísnější certifikovaná kategorie je zamýšlená spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.

Novela také přesněji vymezuje podmínky pro využívání prostoru pro lety dronů. Prostory budou zřejmě stanoveny zónami ve vzdušném prostoru, ve kterých úřad může za určitých podmínek lety regulovat. Státy EU by při určení takových prostorů měly vytvořit digitální mapu s jejich vymezením.

Porušení pravidel pro užívání dronů bude možné trestat ve správním řízení. Kromě sankcí až do výše statisíců korun bude moci ÚCL odebrat provozovatelům a pilotům oprávnění k provozu. Úřad bude moci trvale zakázat, omezit nebo stanovit podmínky pro létání bezpilotních letadel nad vymezenými oblastmi nebo po omezenou dobu nad celým územím.

Povinná registrace platí v celé EU pro všechny drony nad 250 gramů, případně i lehčí stroje s kamerou nebo drony létající vysokou rychlostí, které nelze považovat za hračky. Bez evidence je jejich provoz zakázán. ÚCL očekává, že v registru časem bude až 50.000 provozovatelů a pilotů.

Zdroj : ČTK