Pražské letiště otevřelo nové operační centrum pro kybernetickou bezpečnost. Letiště tak chce posílit ochranu své infrastruktury před kybernetickými útoky a zamezit zneužití letištních informačních systémů. Jeho vybudování stálo 13 milionů korun. Letiště do ochrany svých informačních systémů investuje 40 milionů Kč ročně.

„Ohrožení důležitých informačních systémů letiště může vést k vážnému narušení provozu s dopadem na zaměstnance i cestující. Z toho důvodu věnujeme kybernetické bezpečnosti obzvláště velkou pozornost,“ uvedl šéf letiště Václav Řehoř.

Pro nové operační centrum se letiště rozhodlo využít vlastní specializované pracoviště, ve kterém budou působit desítky interních informačních analytiků a odborníků na kybernetickou bezpečnost. „Díky personálnímu zajištění, špičkovému technickému vybavení, nastaveným procesům zabezpečení a používaným detekčním a prevenčním nástrojům patří Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost Letiště Praha k nejvyspělejším pracovištím svého druhu v celé České republice,“ dodal Václav Řehoř.

Centrum po otevření 24 hodin denně provádí kompletní monitoring interních IT systémů a veškerých operací. Cílem je včas detekovat hrozby a reagovat na ně. Samotná ochrana má podle letiště mít několik úrovní, od monitoringu, přes detekci, vyhodnocení a následnou blokaci hrozeb. Letiště navíc připustilo možnost zajistit kybernetickou odolnost i u dalších projektů typu autonomní vozidla, biometrie, umělá inteligence, se kterými do budoucna počítá v rámci svého provozu.

Letiště v minulosti odvracelo už mnoho kybernetických hrozeb. Řadu velkých útoků na svou IT infrastrukturu a další systémy zaznamenalo například letos na jaře. Hackeři se tehdy pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů. Všechny útoky se ovšem podle letiště podařilo eliminovat.

 

Zdroj : ČTK