[quote]Už začátkem příštího roku zřejmě zažijí samořídící auta svou dosud nejtěžší zkoušku: testovat se začnou v ulicích New Yorku. Záměr tento týden oznámila skupina Cruise Automation, dceřiná společnost automobilky General Motors pro vývoj nové technologie.[/quote]

Testování aut bez řidiče v New Yorku do nedávna bránilo státní nařízení, které vyžadovalo, aby měli řidiči neustále jednu ruku na volantu, napsal server CNN Money. V květnu ale guvernér státu New York Andrew Cuomo oznámil, že zahájí roční pilotní program umožňující testy plně automatizovaných vozidel na veřejných komunikacích. Cruise Automation následně zažádala o povolení, přičemž podle mluvčí guvernéra je společnost na dobré cestě k naplnění požadavků.

Firma ohlásila, že upravená vozidla modelu Chevrolet Bolt bude testovat na Manhattanu na území o rozloze pěti čtverečních mil (13 kilometrů čtverečních), a to již „začátkem roku 2018“.

Podle CNN politici po celých Spojených státech připravují zázemí pro uvedení technologie samořídících vozů s vidinou větší bezpečnosti silničního provozu. Příčinou autonehod bývá téměř výhradně lidské pochybení. V USA loni na silnicích zemřelo přes 37.000 lidí.

Ne všichni ale plán Cruise Automation přivítali s nadšením.

„Město nebylo o tomto záměru dostatečně informováno a s námi jej nikdo nekonzultoval,“ uvedl deníku The New York Times mluvčí newyorského starosty Billa de Blasia, ačkoli úřad guvernéra tvrdí, že s městem o tématu jednal od srpna.

„Máme vážné výhrady ohledně bezpečnosti. Samozřejmě bychom rádi dostali nějaké detaily, než budou auta na ulicích,“ dodal mluvčí Eric Phillips.

Zdroj: ČTK

DPP