Ministerstvo dopravy, Asociace autoškol ČR, Policie ČR a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých představily další sadu statických i dynamických otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Tato šestá série se mimo jiné týká mj. porozumění potřeb nevidomých jako účastníků provozu, ale i chování dalších skupin chodců, cyklistů i správné jízdy motorkářů.

Zranitelnými účastníky provozu nejsou jen motorkáři, chodci či cyklisté, ale i lidé se speciálními potřebami. Nevidomí, neslyšící, a také například slabozrací. Proto zařazujeme i tyto otázky, aby každý řidič věděl, jak se při setkání s nevidomým například na přechodu ohleduplně zachovat,“ říká Milan Janda z Ministerstva dopravy.

Do sady již více než tisícovky otázek k závěrečným zkouškám z této oblasti přibyde od 9. července 2023 celkem 35 statických a 11 dynamických otázek.

Je nezbytné neustále pracovat na zvyšování naší řidičské kultury a tímto k tomu, doufáme, i přispíváme. Součástí této snahy je i nový klip Vidíš ho! Nevidí tě! zaměřeného právě na ohleduplnost vůči nevidomým,“ říká Jiří Novotný z Asociace autoškol ČR.

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají uchazeči on-line v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tedy v jízdách.

Testy jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění (noveotazky.cz). Jde o sadu textových a animovaných dopravních otázek pro zkoušky v autoškolách, které postupně nasazujeme do ostrých testů. Jejich novou generaci si na webu noveotazky.cz může vyzkoušet každý. Kompletní sady otázek, včetně původních, jsou dostupné na veřejné části aplikace webu Ministerstva dopravy Testy (mdcr.cz).

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění, kterým se snažíme zařazením těchto nových sad představit aktuální trendy v každodenním provozu.

V příloze naleznete přehled nových otázek, které budou nyní nasazeny do zkoušek v létě letošního roku. Každý zájemce je již najde na noveotazky.cz.

DPP