[quote]Přesun leteckých společností z Atatürkova letiště v Istanbulu na nové obří Letiště Istanbul na severu města byl dokončen. Agentuře DPA to potvrdila mluvčí firmy IGA, která je provozovatelem nového komplexu. Atatürkovo letiště je nyní pro cestující uzavřeno. Nadále ho budou využívat nákladní letadla a částečně by areál měl sloužit jako park a výstaviště.[/quote]

Přesun na nové letiště, nazývaný také velký třesk, začal v pátek ráno. Mnoho silnic z Atatürkova letiště na nové letiště vzdálené necelých 40 kilometrů bylo po dobu stěhování uzavřeno. Městem projely stovky nákladních vozů přepravujících desítky tisíc tun materiálu.

Nové Letiště Istanbul zahájilo oficiálně svůj provoz v sobotu po 14:00 místního času (13:00 SELČ), kdy odstartoval spoj aerolinek Turkish Airlines do Ankary.

Letiště je jedním z několika megaprojektů prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Náklady na jeho výstavbu činily osm miliard USD (183 miliard Kč). Jeho počáteční kapacita je 90 milionů cestujících ročně, což z něj dělá třetí největší letiště na světě. Úřady plánují rozšířit kapacitu na 200 milionů cestujících ročně. Slavnostně bylo otevřeno už před šesti měsíci, zahájení plného provozu však poté bylo třikrát odloženo.

 

Zdroj : ČTK

DPP