[quote]Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun, přičemž zhruba 19 miliard korun dostane z programů EU. Sněmovna to dnes schválila. V porovnání s letošním rozpočtem bude mít fond přibližně o deset miliard korun méně. Částka má pokrýt plánované projekty, uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Podle předsedy poslanců opoziční strany Zbyňka Stanjury je ale rozpočet SFDI „ostudně nízký“.[/quote]

Ministr řekl, že v průběhu roku bude možné rozpočet fondu zvýšit rozpočtovými opatřeními na 76,5 miliardy korun, což doporučil také sněmovní hospodářský výbor. Peníze mají být využity pro výplatu závazků stavebním firmám a dalším zhotovitelům plynoucích z dříve uzavřených smluv. Ondřej Polanský nepřesvědčil většinu Sněmovny, aby vyzvala vládu k zajištění dostatku lidí na kontrolu staveb i jejich projektů.

Proti letošní výši rozpočtu představuje schválená suma citelné omezení peněz. Letos fond hospodaří se zhruba 82 miliardami korun. Vláda v návrhu rozpočtu fondu na příští rok uvádí, že nově zahajované akce budou financovány v omezeném rozsahu. Stanjura v této souvislosti varoval, že v roce 2019 hrozí výpadek desítek miliard.

„Nejsme na to jako Česká republika vůbec připraveni,“ uvedl Stanjura, který v minulosti vedl ministerstvo dopravy.

Ze schválených více než 72 miliard korun připadá 53,8 miliardy na národní peníze a zbylých 18,7 miliardy na dotace z programů EU. Nejvíc peněz půjde podle požadavků investorů na silniční infrastrukturu.

Návrh na výstavbu a rekonstrukce silnic a dálnic počítá s dotací 29,5 miliardy korun, 21,8 miliardy má směřovat na rozvoj železniční infrastruktury a zhruba 1,2 miliardy na vodní cesty. Z menších kapitol návrh rozpočtu předpokládá například podporu financování výstavby cyklostezek ve výši 150 milionů Kč.

Na straně příjmů by měl fond dostat například ze silniční daně 6,1 miliardy korun, ze spotřební daně 8,2 miliardy korun a z mýtného 9,2 miliardy korun. Pět miliard korun by měly vynést dálniční známky.

Zdroj: ČTK