[quote]Spojené státy chtějí uvalit antidumpingové clo téměř 300 procent na dovoz letadel CSeries kanadského výrobce Bombardier. Americké ministerstvo obchodu dnes dokončilo přípravu podkladů, definitivní verdikt vynese Komise pro mezinárodní obchod (ITC). Informovala o tom agentura Reuters. Schyluje se tak k novému kolu ostrého obchodního sporu mezi USA a Kanadou.[/quote]

Ministerstvo reagovalo na stížnost amerického výrobce letecké techniky Boeing, který je přesvědčen, že letadla CSeries od konkurenčního Bombardieru se v důsledku dotací prodávají ve Spojených státech za uměle nízkou cenu.

Cena letounů CSeries začíná na částce 79,5 milionu dolarů (1,7 miliardy Kč), ale zákazníci obvykle dostávají slevy. Americká letecká společnost Delta Air Lines si objednala 75 strojů CSeries o 100 až 150 sedadlech a podle propočtů Boeingu je získala za cenu 20 milionů za letoun, zatímco na kanadském trhu se prodávají za 33 milionů.

Předpokládá se, že americká ITC o kauze rozhodne počátkem roku 2018. Je ale možné, že spor se posune na vyšší úroveň, neboť Kanada zvažuje stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Spor by mohla řešit i prostřednictvím Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), o jejíž změně teď Kanada, USA a Mexiko jednají.

Zdroj: ČTK

DPP