Plzeňská Škoda Group dodá v letech 2024 až 2025 celkem 91 nízkopodlažních dvanáctimetrových trolejbusů Škoda 32 Tr (na vizualizaci).

Škoda Group zajistí v příštích dvou letech kompletní servis všech 34 trolejbusů a sedmi autobusů městské hromadné dopravy v Teplicích. Čerstvý kontrakt s dopravcem Městská doprava Teplice má hodnotu až 95 milionů Kč. Představuje další krok skupiny v poskytování komplexních služeb ve veřejné dopravě, což je trend, který se stává standardem v západní Evropě, řekl ČTK Jan Švehla, mluvčí předního evropského výrobce vozidel a řešení pro veřejnou dopravu.

„Po úspěšných spolupracích v Plzni, Římě a Bratislavě můžeme rozšířit naše full-service služby i na Městskou dopravu Teplice. Přechod na full-service řešení je důkazem rostoucího povědomí o tom, že přítomnost výrobce, který vozidla důvěrně zná, výrazně zvyšuje efektivitu a spolehlivost,“ řekl šéf divize Components & Bus Mobility Radek Svoboda. Škodováčtí odborníci podle něj zajistí bezproblémový provoz MHD.

Jedním z hlavních důvodů, proč dopravce vypsal soutěž na externího poskytovatele, bylo podle ředitele Městské dopravy Teplice Františka Stožického zlepšení kvality správy, údržby a oprav vozového parku MHD. „Soutěž s velice přísnými kritérii nám byla zárukou, že službu bude plnit vysoce kvalifikovaný dodavatel, za něhož skupinu Škoda považujeme. Věřím, že se nám toto řešení v následujícím dvouletém období osvědčí a budeme v tomto režimu pokračovat i v následujících letech,“ dodal.

Smlouva na kompletní servis zahrnuje podle Švehly nejen preventivní údržbu a opravy, ale také diagnostiku, která zajišťuje optimální výkon a spolehlivost celého vozového parku. „Škoda Group zodpovědná i za správu kapitálových nákladů, pronájem areálu a zajištění jeho ostrahy. Komplexní balíček bude platit od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2025,“ uvedl.

Škoda Group už v letech 2017 a 2020 zajišťovala kompletní servis trolejbusů v Římě. V období 2013 až 2023 se starala o bratislavský vozový park. „Podílíme se také na jednom z největších PPP projektů v ČR, jímž je full-service autobusů a trolejbusů v Plzni. Byl zahájen v roce 2013 a je uzavřen na dobu 29 let. Téměř dvanáctihektarové depo pojme až 175 autobusů a až 136 trolejbusů,“ dodal mluvčí.

Škoda Group, součást mezinárodní investiční skupiny PPF, vyrábí tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlaky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy. Ve výrobních závodech v ČR a ve Finsku zaměstnává 8000 lidí, obchodní jednotky má i v Německu, Itálii, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Ukrajině. Skupina loni dodala 213 vozidel, meziročně o pětinu víc.

Zdroj: ČTK