[quote]Podle obecného názoru je spolupráce mezi podniky a startupy strategií oboustranně výhodnou. Podle časopisu Kommersant však 78% společností vidí startupy jako hrozbu pro své podnikání a 45% se obává, že nebudou odolávat konkurenci s mladými společnostmi s pirátskou produkcí.[/quote]

Co je startup

Každý rok se na světě otevírají tisíce společností. Jen málo z nich jsou však startupy.

Počínaje definicí je Startup (angl. Startup, „spuštění“) společností s krátkou historií provozních činností. Je vytvořen za účelem vícenásobného prodeje vzískaného řešení a dalšího růstu projektu.

Hlavním faktorem, který odlišuje začínající podniky od malých podniků, je jejich schopnost růst bez geografických omezení. Ne každý malý obchod v blízkosti domu nebo rodinné kavárny je navržen pro rychlý růst a geografickou expanzi. Startupy mají v úmyslu růst od samého začátku. Společnosti jako Uber nebo Facebook se proto vyvíjejí tak rychle, že za 5-10 let dosáhnou finanční výkonnosti velkých korporací.

Kdo neriskuje, nepije šampaňské

Podle pravidel dobrého podnikání by zkušení hráči měli pomoci nováčkům rozšířit jejich ekonomická křídla. V důsledku této filozofie přišla myšlenka investic rizikového kapitálu (venture capital investment) (anglický podnik (venture) – riskantní, dobrodružný).

Jedná se o investici určenou k financování nových (začínajících) nebo rostoucích společností, jejichž činnosti jsou spojeny s vysokým stupněm rizika. Zpravidla se jedná o dlouhodobou investici do společnosti výměnou za akcie společnosti. Investor očekává návratnost nad průměrnou tržní úrovní ve vybraném odvětví.

Na první pohled je spolupráce mezi podniky a startupy oboustranně výhodná. Startupy však vzbuzují strach ve velkých společnostech, které se vážně obávají postavení na trhu.

Proč se korporace bojí startupů

Podle studie společností Dell Technologies a Vanson Bourne, odkazující na časopis Kommersant, provedené v 16 zemích mezi vrcholovými manažery středních a velkých podniků, velké společnosti s dlouhou historií se obávají nových začínajících podniků, které jako piraně „ požírají“ byznys.

Podle výsledků průzkumu se 45% respondentů domnívá, že jejich organizace v příštích třech až pěti letech zestárnou kvůli konkurenci začínajících společností. Kromě toho 60% organizací nesplňuje základní požadavky zákazníků, jako je vysoká úroveň bezpečnosti a nepřetržitý přístup ke službám a informacím.

„Existuje mnoho příkladů, kdy  startup úplně změnil v odvětví a vedoucí představitelé ztratili své pozice. Například Uber. Po vytvoření inovativního modelu osobní dopravy použil Uber stejný koncept na nákladní dopravu. Nově vyvinuté aplikace UberFreight a UberRush vylučují spedice. Mezinárodní skupina společností AsstrA tyto projekty a trendy na trhu obecně sleduje,“ říká Dmitry Lagun, generální ředitel společnosti AsstrA-Associated Traffic AG.

Podle světových odborníků, pokud společnosti nebudou držet krok s novými trendy, čeká na ně osud neúspěšných.

„Startupy mění pravidla hry v rostoucím počtu sektorů. Staré způsoby podnikání se hroutí. Noví hráči porážejí velké společnosti a vytvářejí podnikání jiným nebo lepším způsobem.

Pokud se podniky nepodílejí na podpoře začínajících podniků, riskují oslabení svých obchodních modelů nebo, co je horší, budou izolovány na konkurenčním základě. Nejde o to, zda by společnosti měly investovat do startupů, ale kolik a jak agresivně,“ zdůrazňuje Dmitry Lagun.

 

Zdroj : AsstrA