[quote]Správa železnic letos bude hospodařit s rozpočtem 46,9 miliardy korun. Rozpočet zahrnuje i navýšení o 3,5 miliardy, které nedávno schválila vláda. Jde o druhou nejvyšší částku v historii Správy železnic. Peníze navíc organizace využije na opravy a údržbu tratí a výpravních budov. Dnes o tom informovala Správa železnic. Loni organizace hospodařila s rozpočtem skoro 44 miliard korun.[/quote]

Více peněz než letos měla Správa železnic k dispozici pouze v roce 2015, kdy hospodařila s více než 50 miliardami korun. Tehdy rozpočet navýšily zejména peníze z evropských fondů. Letos vláda kvůli koronavirové krizi rozhodla o navýšení investic v dopravě.

Správa železnic má letos připraveno na investice více než 24,2 miliardy korun, což je o 4,6 miliardy více než vloni. Z této částky zatím do konce dubna organizace proinvestovala téměř 28 procent. To je i přes koronavirovou krizi více než loni.

„Bez ohledu na stávající situaci pokračujeme bez přerušení v přípravě dalších plánovaných investičních akcí. Běží zadávací řízení, pokračuje uzavírání smluv se zhotoviteli jak projektů, tak i samotných stavebních prací,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Největší část peněz, o které se nyní navýšil rozpočet, využije Správa železnic na opravu obou traťových kolejí mezi Děčínem-Prostředním Žlebem a Dolním Žlebem. Rozpočet opravy se navýší o 280 milionů korun. Plánovaná je od poloviny července do konce října. Dalších 200 milionů bude na opravu nestabilních náspů v úseku Hájek – Dalovice, která celkově vyjde na téměř půl miliardy. Další část peněz bude směřovat na opravu tratí Mostek – Horka u Staré Paky, Kralupy nad Vltavou – Podlešín, Kladno – Řevničov, Horažďovice – Žichovice, Bystřice nad Pernštejnem – Rožné či na části úseku mezi Brnem a Vlkovem u Tišnova.

Část peněz dá organizace i na opravy výpravních budov. Jde například o zastávku Litoměřice město, dále stanice Hronov, Potštejn, Sedlčany či Nová Ves u Českých Budějovic. Opraví se i zastřešení nástupišť na ostravském hlavním nádraží nebo střecha a hromosvody v sídle Oblastního ředitelství Olomouc.

Vláda v březnu rozhodla o navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Ten je nyní o 6,5 miliardy vyšší, tedy celkových 113 miliard korun. Stát tak podle ministra dopravy Karla Havlíčka reagoval na krizi a předpokládaný pokles tuzemské ekonomiky kvůli šíření koronaviru. Vedle Správy železnic dostalo o tři miliardy více i Ředitelství silnic a dálnic, jehož rozpočet nyní činí 55 miliard korun.

 

Zdroj : ČTK